Değişim ve denge


Değişim asla bitmeyen ve sonu olmayan bir gerçektir... Bu sonsuzluğun içinde dünya sancı içerisinde kıvranır. Bunun sorumlusu doğayla uyumsuz tek canlı olan insanoğlu. Değişim acımasız, nettir ve en az zararla atlatmanın yolu dengede kalabilmek.

********************

 Hızlı tüketim yenidünya düzeninin yadsınamaz bir gerçeği. Bu düzende ahenk ve dengede olmak -en temeli - psikolojik sermayemizi etkiler. Yeniliğe ve dönüşüme kapalı her birey kendi sonuyla bas basa kalır. Yüzyıllardır finansal sermaye, entelektüel sermaye etrafında konuşlanıldı fakat sıra psikolojik sermayede... Umut, öz yeterlilik, iyimserlik, yılmazlık yenidünya düzeninin altın bilezikleri olarak karsımıza çıkar. Psikolojik sermayeye yaptığınız yatırımla üretim kanalları ve motivasyon doğru orantılıdır.   Düzenin adaptasyonunun tek yoludur.

********************

 Tüketim çılgınlığından üretime ne vakit, ne heves, ne de hayal gücü kalmıştır. Bu şiraze şaşması dengeden kopmanın sonucu olarak karsımıza dikilmiş acı bir bilanço… Her şey dengedeyken tam ve bütündür, eksik ya da fazla değil. Ne az olan makbuldür ne de fazla... Her sancıya, her yenilgiye,  her sevince, hazza hazır, göğüsleyebilecek güce sahip olarak kazanç ve ilerleme kaydedilebilir. Her birey kendi psikolojik sermayesinden sorumludur..!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Funda büyük
Funda büyük - 2 ay Önce

Harika bir yazı olmuş .Başarılar

Emre çaylak
Emre çaylak - 2 ay Önce

Bence kitap yazmalısın hayat bu kadear net bir şekilde açıklanamazdı

Ayhan karabaş
Ayhan karabaş - 2 ay Önce

Teprik ederim yüreğine eline sağlık çok güzel olmuş dilerim daim olsun

Yeşim farrokhghate
Yeşim farrokhghate - 2 ay Önce

Kaleminize sağlık Berrin Hanım.Diğer yazılarınızı heyecanla bekliyorum. Başarılar..

Yasin oruç
Yasin oruç - 2 ay Önce

Cok güzel yazı olmuş, teşekkürler

Mehmet kumtepe
Mehmet kumtepe - 2 ay Önce

Tam yerinde ve zamanında bir yazı. Başka söze gerek yok.