Libya'dan Türkiye'ye dikkat çeken öncelik

Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed Salim eş-Şehubi, petrol ve gaz enerji anlaşmalarında önceliğin her zaman Türkiye'de olacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

Libya'dan Türkiye'ye dikkat çeken öncelik

Akdeniz'de bulunan Libya'da istikrarın sağlandığına dikkatleri toplayan Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nin Ulaştırma Bakanı Muhammed Salim eş-Şehubi, ülkeyi yeniden inşa etmiş olduklarını ifade ederek, Türklerin tüm alanlarda 30 milyar liralık proje üstlenmiş olduklarını da sözlerine ekledi.

LİBYA'DA YENİDEN İNŞA BAŞLADI

Şehubi, Libya'da durmak bilmeden sümekte olan 'Hayata Dönüş Programı' bünyesindeki projelerde Türkiye'nin üstlenmiş olduğu rolüne değinerek, 'Ulaşım, eğitim, sağlık ve pek çok alanda kalkınma projelerini hayata geçirmeyi amaçlayan bir program yürütüyoruz. Bu anlamda Türkiye'ye gerçekleştirdiğimiz ziyaretler sırasında Libya'daki projelerine dönmek isteyen Türk şirketleriyle görüştük.'

Açıklamasının devamında şu sözlerini kullandı şehubi; 'Libya'nın yeniden imarında hedefimiz devam eden ve yeni projelerde Türk şirketleriyle çalışmalar yapmak. Havaalanı, yol, köprü ve ulaşım alanındaki tüm çalışmalarda Türkiye ile ortak çalışmalar yürüteceğimizi düşünüyorum. Libya Hükümeti'nin Türk şirketleriyle bir komitesi bulunuyor. Türk şirketleriyle olan anlaşmalar 30 milyar liranın üzerinde. Bir yıllık projeler yolunda gidiyor. Önümüzdeki aylarda anlaşmalar ve görüşmeler artacak.

TÜRK ŞİRKETLERE LİBYA'DA HER TÜRLÜ KOLAYLIK SAĞLANACAK

Türkiye - Libya arasında bulunan ilişkilerin 600 yıllık bir tarihi geçmişe dayalı olduğunu vurgulayan Şehubi, savaş döneminde Libya'nın istikrarını destekleyen Türk hükümetine de teşekkür etti. Şehubi, 'Ulusal Birlik Hükümeti olarak da Türkiye ile birçok alanda sağlam ilişkilerimiz devam ediyor ve bunu en üst düzeyde devam ettireceğiz. Türkiye'yi her anlamda paydaş ülke olarak görüyoruz. Bunun yanında Libya'da çalışan Türk şirketlerin projelerini devam ettirmeleri açısından onlara her türlü kolaylığı sağlayacağız.' dedi. 

Sözlerinin devamında ise 'Temaslarımızda iş ve siyaset dünyası projelerin devam ettirilmesi konusunda bize umut verdiler. Libya'da hayatın tekrar eski ritmine döndürülmesi için bunlar çok önemli' yönünde açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE LİBYA ARASINDA VİZELER KALKACAK SEFERLER ARTACAK

Özellikle Türkiye ile havayolu ulaşımına önem vermiş olduklarını dile getiren Şehubi, bu konuda da şu düşüncelerini aktardı: 'Türk Hava Yolları CEO'su ile önemli bir görüşme gerçekleştirdik. Libya'ya THY'nin kesintisiz uçuşlu seferleri düzenleyeceklerinin müjdesini verdi. Şu anda Libya'dan İstanbul'a günlük 7 sefer düzenleniyor. Antalya'ya da uçuşlar var. Fakat bu yeterli değil.'

Ticaret ve yatırımlar hakkında şu ifadeleri kullandı: 'Uçuşların Libyalı iş adamları ve vatandaşların talebi karşılayacak seviyelere çıkacağını umut ediyoruz. Bu bağlamda Türkiye ile vizelerin kalkması ticaret ve yatırım ilişkilerini kolaylaştıracaktır. Özellikle bu konudaki taleplerimizi Türk makamlarına ilettik ve olumlu gelişmeler yaşanacağına inanıyoruz. Bildiğiniz gibi Libya vatandaşları Avrupa'ya ve dünyanın her yerine Türkiye üzerinde gidiyor. Türkiye artık Libya'nın dünyaya açılan kapısı oldu.'

LİBYA İÇİN ENERJİDE ÖNCELİK HER ZAMAN TÜRKİYE'NİN

Doğal enerji kaynaklarıyla da ön plana çıkan Libya'nın şu anda tesislerinde üretim bulunmadığını belirten Ulaştırma Bakanı Muhammed Salim eş-Şehubi bu konu hakkında şu ifadeleri kullandı: 'Libya'daki enerji alanındaki ortaklıkların sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için tesislerin sağlıklı bir şekilde çalışması gerekiyor. Bu noktada petrol ve gaz enerji anlaşmalarında önceliğimiz her zaman Türkiye olacaktır. Tüm ülkeler ile enerji konusunda işbirliğine açığız. Ancak söylediğim gibi Türkiye bizim her zaman önceliğimiz olacak.'

LİBYA'DA HERHANGİ BİR GÜVENLİK SORUNU KALMADI

Libya'da savaşın sona erdiğini ve istikrarın sağlandığını belirten Bakan Şehubi, 'Libya, doğal kaynaklarının zenginliği ile tanınıyor. Önceliğimiz tüm bu güzel fırsatları halkımıza hizmet etmek ve ülkemizi zenginleştirmek yolunda en iyi şekilde değerlendirmek için çabalıyoruz. Uzun bir süre medyada Libya savaş görüntüleriyle yer aldı. Bu görüntüler geçmişte kaldı. Ülkemizde bir güvenlik sorunu yok. Siyasi ve ekonomik olarak ülkenin güçlenmesi için diplomatik görüşmelerimiz sürüyor ve önemli adımlar atıldı.' açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER