Akkaya: Ulaşım sektörü hareket edemez hale geldi

Akaryakıta gelen zamlarla birlikte ulaşım sektörünün hareket edemez hale geldiğini söyleyen Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, hükümetten acil çözüm beklediklerini söyledi

Akkaya: Ulaşım sektörü hareket edemez hale geldi

Akaryakıta gelen son zamlardan sonra bir açıklama yapan Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, taşımacılık sektörü bitme noktasına geldiğini söyledi. Akkaya, "Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar artık gündelik hale gelmiştir. Kamyon otobüs, taksi sektörü her gün gelen zamlar nedeniyle hareket edemez durumdadır. Bugün şehirler arası yük taşımacılığı yapan en küçük bir kamyon bile İstanbula’a gitmek için takribi 600 lt mazot yakmaktadır. Bu da yaklaşık 17 bin TL yakıt ücreti demektir. Ülkemizin yükünü çeken kamyoncu maalesef ki akaryakıt yükü altında yok olup gitmektedir. Taksicilerimizin durumu daha da vahim. Kontağı her çevirdiklerinde zararla yola çıkmaktadırlar. Mevcut taksimetre fiyatları da akaryakıta gelen zamların çok gerisinde kaldığı için artık araçlarına müşteri binsin istemez bir noktaya gelmişlerdir.
'ARAÇLAR HAREKET EDEMİYOR'
Ulaşım sektöründe geldiğimiz noktayı kısaca özetlemek gerekirse akaryakıt zamları karşısında  gerek yolcu, gerekse yük taşımacılığı yapan  otobüs, dolmuş, taksi, kamyon, kamyonet türü tüm araçlar artık hareket edemez hale gelmiştir. Öte yandan akaryakıt zamları beraberinde ülkemizdeki tüm emtiaların fiyatlarına da yansımaktadır. Ulaşım sektörünün en temel gideri lastik, yağ değişimi, tamir bakım vb tüm ürünlere de artık akaryakıt fiyatlarına endeksli olarak günlük fiyat değişimleri uygulanmaktadır. Akaryakıt fiyatları ile ilgili artık bir takım önlemler alınmalıdır. Bu gidişat tüm sektörler gibi ulaşım sektörünü de ciddi anlamda sekteye uğratmaktadır. Ulaşım sektöründeki esnaflarımız artık bitme noktasındadır. Akaryakıt zamları illaki yapılması gerekiyorsa gündelik olarak az az her gün şeklinde değil; belli bir oranda bir seferde bir arttırım yapılmalı (örneğin % 20-25 şeklinde) ve  bir süre arttırım yapılmamalıdır. Dolayısıyla insanların önünü görmeleri ve işleri ile ilgili bir yol haritası çizebilmelerine olanak  sağlanmalıdır. Bu alanda faaliyet gösteren tüm esnaflarımız adına; hükümetimizden konu ile ilgili acil çözümlerler beklemekteyiz. ‘’ dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER