Alanya'da çiftçi sayısı her geçen yıl artıyor

Turizm şehri olan Alanya, yıllar geçtikçe tarımın da başkenti haline gelmeye başladı. 2011 yılından bu yana çiftçi rakamlarında yüzde 50 artışın yaşandığı ilçede, ÇKS ve Ziraat Odası'na kayıtlı çiftçi sayısı toplamda 2022’de 18 bine yükseldi.

Alanya'da çiftçi sayısı her geçen yıl artıyor

Tüm Türkiye’de çiftçi sayısında azalma yaşanırken, Alanya’da tam tersi oldu. Turizmin başkenti olan ilçe, 2011 yılından 2022 yılına kadar tarımda da başkent olmayı başardı. Özellikle turizmin gerileme döneminin yaşandığı pandemi döneminde tarıma yönelim arttı ve bu çiftçi rakamlarına yansıdı. İlçede 2011 yılı ve 2022 yılındaki çiftçi sayılarına bakıldığında yüzde 50 artış yaşandığı gözlemlendi. Açıklamalarda bulunan İlçe Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar, geçtiğimiz yıllara göre rakamlarda artış olduğunu dile getirerek, Alanyalı çiftçilerin her daim yanında olduklarını, hem maddi hem de manevi destek verdiklerini dile getirdi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE DE ARTIŞ GÖSTERDİ

İlçe Tarım Müdürlüğü'nden alınan rakamlara göre 2011 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Alanya Ziraat Odası'na kayıtlı olan çiftçi sayısı 10 bin 493. 2019 yılında bu rakam 13 bin 200, 2020 yılında 14 bin, 2021 yılında 15 bin 200, 2022 yılında ise 18 bine ulaştı. Ülke genelinde 2011 yılından 2022 yılına kadar çiftçi sayısında azalma meydana gelirken, Alanya'da 10 yıl içerisinde çiftçi sayısında yüzde 50 artış yaşandı.

‘ÜRETİMİ ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Alanyalı çiftçiler her daim yanında olduklarını belirten Rüzgar, “ Alanya’mız da hem bitkisel üretim hem de hayvancılıkta çiftçi sayımızı oldukça arttırdık. Tüm Türkiye’de azalma olurken Alanya’da tam tersi oldu. Bunun yanında değişik tropikal meyvelerin üreticilerin yönelmesi, üreticilerin hayvancılığa yönelmesi, Arıcılık aynı şekilde. İlçe Tarım Müdürlüğümüzün yoğun gayretleri ile birlikte arttırmış bulunmaktayız. Vatandaşımızı üretime yönlendirdik. Gereken destekleri onlar için sağladık. Her türlü teknik desteği onlara vermeye çalışıyoruz. Üretimi arttırmaya çalışıyoruz bu yönde çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER