Alanya'da zeytinyağı üretiminde zorlu yıl başladı

Küresel zeytin üretimini tehdit eden iklim değişikliği, aşırı sıcaklık ve kuraklık sorunları zeytinyağı sektörünü bu yıl büyük bir sınavdan geçiriyor. Bu sezon, Alanya’da zeytinyağı üreticileri için beklenen rekolte düşüşü, endişelere neden oluyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zeytinyağı Fabrikası Sahibi Hüseyin Babaoğlu zeytinyağı üretim sürecini de anlattı.

Alanya'da zeytinyağı üretiminde zorlu yıl başladı

Zeytinyağı üretimi, incelik gerektiren bir süreçtir ve bu yılın zorlu koşulları, düşen rekolte ile birlikte sektörü etkiliyor. Üreticiler, iklim değişikliği ve doğal faktörlerin yanı sıra yapılaşma gibi insana bağlı etkenlere de dikkat çekiyorlar. Zeytinyağı, sadece lezzeti ve besleyici değeriyle değil, aynı zamanda üretim sürecinin karmaşıklığı ile de öne çıkıyor. Bu yılın zorluğuna rağmen, üreticilerin özenli çalışmalarıyla değerli zeytinyağı üretimi geçtiğimiz hafta Alanya’da başladı ancak, zeytin rekoltesindeki azalma endişe verici boyutlarda Zeytinyağı fabrikası sahibi Hüseyin Babaoğlu Alanya Posta Medya’ya özel açıklamalarda rekoltenin geçen yıla göre ciddi oranda azaldığını belirterek şunları söyledi: “Bu yıl rekolte geçen yıla göre çok düşük. Neredeyse yedide biri, sekizde biri gibi durum söz konusu. Geçen yılın verimli sezonunun ardından ağaçlar dinlenmeye ihtiyaç duydu ve iklim değişiklikleri de etkiledi.”

ZEYTİNYAĞI ÜRETİM SÜRECİ

Zeytinyağı üretim süreçlerinde ki aşamaları da anlatan Babaoğlu, “Zeytinyağı üretimi, zeytinlerin hasat edilmesiyle başlar. Hasat, eylül ve ekim aylarında erken başlayabilir veya kasım ve aralık aylarında olgun hasat olarak gerçekleşebilir. Erken hasat zeytinler hızla işlenmelidir. Hasat edilen zeytinler fabrikalara taşınır ve burada ayıklama işlemi yapılır. Zeytinlerin dalları ve yaprakları ayrıştırılır, bu da zeytinyağının kalitesini artırır. Zeytinler temizlendikten sonra yıkanır ve kir, toz ve kumdan arındırılır. Zeytinler kırılır ve ezilir. Bu aşamada zeytin peltesi denilen ara ürün elde edilir. Zeytin hamuru yoğrulur ve su eklenir. Sıcaklık, yağın türünü belirler; soğuk sıkım veya sıcak sıkım. Zeytin hamurundaki yağ, pres veya dekantör işlemleri ile ayrılır. Prina atılırken, karasu ve yağ ayrılır. Bu aşamada zeytinyağı, zeytin karasuyundan ayrılır ve arındırılır. Zeytinyağı filtrelerden geçirilir, böylece tüm partiküllerden arındırılır. Bazı zeytinyağları “filtresiz” olarak satışa sunulabilir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2023, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER