Alanya’da Karadenizliler Derneği ‘Hamsi Festivali’ düzenledi

Alanya'da Karadenizliler Derneği’nce düzenlenen ve 2 gün sürecek ‘Hamsi Festivali’nde vatandaşlara toplam 5 ton hamsi ikram edilecek.

Alanya’da Karadenizliler Derneği ‘Hamsi Festivali’ düzenledi

Alanya Karadenizliler Derneği (ALKARDER) Başkanı Muhammet Köse, İskele Şelale Meydanı'nda düzenlenen festivalde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ilçede Karadeniz kültürünü tanıtmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Amaçlarının Karadeniz'in kültürünü ilçede tanıtmak ve Karadenizlileri bir araya getirmek olduğunu belirten Köse, “Burada iki gün sürecek festivalde 5 ton hamsi ikram edilecek. Hamsilerin öldüğünü anlasın diye helvasını da ikdam ediyoruz. Ayrıca etkinlikte yöresel sanatçılarımız sahne alacak. Karadeniz’den gelen organik ürünler var ve yöresel ürünleri halkımıza sunuyoruz” dedi.

detail-photo-fancybox-1
“2024’TE 20 TON HAMSİ DAĞITACAĞIZ”
Dernek olarak amaçlarından birinin Alanya’da, Karadeniz kültürünü yaşatmak ve Alanya ile Karadeniz’i bütünleştirmek olduğunu anlatan Köse, festivalde görünen tablodan mutlu olduklarını belirtti. Köse, festivali geleneksel hale getirmek istediklerini kaydederek, ilgi nedeniyle bir sonraki festivalde 15-20 ton hamsinin ancak yeteceğini sözlerine ekledi. 2 gün sürecek etkinlikte Karadeniz yöresine ait ürünler açılan stantlarda ziyaretçilere sunuldu.

detail-photo-fancybox-2

detail-photo-fancybox-3

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sanna hanim (FIN)
Sanna hanim (FIN) - 3 ay Önce

Teşekürler Alanya Karadeniz Derneği olarak biz yabancılar, Türk kültürünü anlatan bunun gibi festival ve etkinlik daha fazla görmeyi istiyoruz. Türkiye'deyiz ve kültürünüz bizi ilgilendiriyor. Saygı ve sevgilerimle. Bir Finlandiyali hanim.

SIRADAKİ HABER