E-Devlet'ten Yeni Uygulama!

e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine dair yeni bir uygulama hayata geçirildi.

E-Devlet'ten Yeni Uygulama!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan paylaşıma göre, 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartı başvurularını ebeveynleri e-Devlet üzerinden yapabilecek.

İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, önceki aylarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından "Nüfusta her geçen gün işler daha kolaylaşıyor, 15 yaş altı çocukların veli veya vasileri, e-Devlet üzerinden nüfus müdürlüklerine gitmeden kimlik başvurusu yapabilecek" açıklamasıyla duyurulan hizmet başladı.

Böylelikle, vatandaşlar nüfus müdürlüğüne gitmesine gerek kalmadan 15 yaş altı çocuklarının kimlik kartı başvurusunu e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) başvuruları için 15 yaşını tamamlamamış çocukların velisi ya da vasisi tarafından e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik imza veya mobil imza kullanılabilecek.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

15 yaşını tamamlamayan çocukların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) başvuruları, velisi ya da vasisi tarafından e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik imza veya mobil imza kullanılarak gerçekleşebilecek.

Başvuru işlemine başlamadan önce ilgili değerli kâğıt bedelinin yatırılacak, daha sonrasında kimlik kartı başvurusunun ne amaçla yapıldığı, kimlik kartının hangi adrese ve kime teslim edileceği gibi detaylar seçilerek kimlik kartı başvurusu tamamlanabilecek.

TCKK başvurusu yapılacak çocuğun Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması gerekiyor.

TCKK değerli kağıt bedeli, "https://ivd.gib.gov.tr" internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırılabilecek.

Başvurusu yapılacak çocuğun, son altı ay içerisinde yapılan TCKK veya pasaport başvurusu neticesinde MERNİS'te kayıtlı fotoğrafı bulunması durumunda TCKK başvurusunda da aynı fotoğrafı kullanılabilecek.

Ayrıca, kimlik kartının teslimatıyla ilgili sadece yurt içi adresler seçilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER