İklim değişiklikleri dünyanın kararmasına sebep oluyor

İklim değişikliklerinin etkisi gün geçtikçe artıyor. Yapılan yeni bir araştırmada da bilim insanları, 20 yılda iklim değişiklikleri sebebiyle gezegenin gittikçe karardığını ortaya çıkardı.

İklim değişiklikleri dünyanın kararmasına sebep oluyor

Geophsical Research Letters’da yayınlanan bir araştırmada bilim insanları dünyanın gittikçe karardığını ortaya çıkardılar. Bunun sebebi ise her gün yeni bir etkisi ile karşılaştığımız iklim değişiklikleri.  Uzmanlara göre okyanusların ısınması nedeniyle parlak bulutlar azalıyor. Bu sebeple de güneş ışınları uzaya daha az yansıyor ve dünya gittikçe kararıyor. Ayrıca bu durum, gezegenimizin daha fazla ısınmasına sebep oluyor.New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden fizikçi Philip Goode çalışma ile ilgili, “Son üç yıldaki albedo oranındaki düşüş bizi çok şaşırttı” ifadelerini kullandı. 

Parlak bulutlarda azalmalar görüldü

Bilim insanları buna neyin sebep olduğunu anlamak için uydu ölçümlerini inceledi. Bunun sonucunda da Pasifik Okyanusu üzerindeki parlak, yansıtıcı bulutlarda önemli derecede azalmalar olduğu ortaya çıkarıldı. Uzmanlara göre bu azalmanın ana sebebi iklim değişiklikleri. Okyanuslardaki su sıcaklığının artması parlak bulutlarda azalmaya yol açtı ve albedo oranını düşürdü. Bu araştırmanın ardından bilim insanları bu konuda daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulundu ve iklim değişikliklerinin albedo oranlarına olan etkisinin ciddiye alınması gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER