Turizmci Şükrü Cimrin, BŞB’ye seslendi

Alanya’da turistlerin taksiciler tarafından haksız uygulamalara maruz kaldığını ve yerleşik yabancılara yönelik suistimallerin sayısının arttığını ifade eden turizmci Şükrü Cimrin, Büyükşehir Belediyesi’ne seslendi. Cimrin, “Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bir vizyon ve eylem planı var mı?” diye sordu.

Turizmci Şükrü Cimrin, BŞB’ye seslendi

Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, Alanya'da turistler ve yerleşik yabancıların taksiciler tarafından haksız uygulamalara maruz kaldığını söyledi. Cimrin, “İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, "Sadece turizm bölgelerindeki şoför arkadaşların davranışlarıyla ilgili sorun var. Bu da eğitim, denetim ve yaptırımlarla düzeltilebilir. Bu konuda da yetki tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Bizim yetkimiz yok. İBB'nin sık sık denetim yapması ve yaptırım uygulaması gerekiyor" demiş. Aynı durum Alanya için de geçerli. Özellikle yerleşik yabancılarımız ve Alanya'ya gelen turist misafirlerimiz taksi esnafının bir kısmı tarafından değişik haksız uygulamalara maruz kalıyorlar. Son günlerde özellikle yerleşik yabancı Facebook gruplarında şikayetlerde artış var. Akşam geç saatlerde belli bölgelerde suistimallerin sayısı artıyor. Yerleşik yabancılarımız Facebook gruplarında güvenilir taksi listeleri oluşturmaya devam ediyor. Bir örnek de kendimden vermek isterim. Geçen hafta oğlum ve arkadaşı taksiye biniyorlar. Binerken İngilizce konuşuyorlar kendi aralarında. Bir süre gittikten sonra Türkçe'ye dönüyorlar ve taksi şoförü Türkçe konuşmaları ile birlikte taksimetreyi açıyor. Her meslek grubunda olduğu gibi işini layıkıyla ve esnaf ruhu ile yapan tüm taksi esnafımızı tenzih ediyoruz ve kendilerine şehrimize yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz. Ancak ısrarla kuralların dışında ve güven sarsıcı davranışlardan vazgeçmeyen bir kesim de var. Bu kesimin sayısı az da olsa davranışlarından mağdur olan misafirlerimizin sayısını yüzlerle ifade edebiliriz. İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu'nun İİBF için yaptığı çağrıyı Antalya Büyükşehir Belediyesi için yapıyoruz. Zira denetim yetkisi Antalya Büyükşehir Belediyesi'ndedir. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Alanya'daki taksi mağduriyetleri konusunda bir çalışması var mıdır? Bu konuda yaptıkları denetimler nelerdir? Kritik turistik nokta ve bölgelerde bu denetimler artırılmakta mıdır? Bu konudaki eylem planları nelerdir? İşini layıkıyla yapan esnafımızın da haklarını korumak adına gelecekte hem taksicilerimizin hem de yolcularının güvenliğini sağlayıcı ve hizmet standartlarının örnek olacak şekilde en üst seviyede verilebilmesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bir vizyon ve eylem planı var mıdır? Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bu konuda yaptıkları ve yapacakları çalışmalar için teşekkür ediyoruz. Amacımız eleştirmek veya siyaset yapmak değil, bu konuda acil aksiyon alınması gerektiğini hatırlatmaktır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER