Sağlık Bakanlığı'ndan yeni karantina kararı: O Kişilere izolasyon yok

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada aşılı ve temaslı olup 5. gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni karantina kararı: O Kişilere izolasyon yok

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre evde hasta izleme rehberinde değişiklikler yapıldı. Yapılan açıklamada aşılı ve temaslı olup 5. gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.

AŞILI VE NEGATİF TEMASLI OLAN KİŞİLER KARANTİNAYA ALINMAYACAK

Sağlık Bakanlığı tarafından ‘ Koronavirüs temaslı takibi salgın yönetimi, evde hasta izlemi rehberinde değişiklik yapıldı. Buna göre tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak, 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. İkinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve Covid-19 hastası ile temas eden vatandaşın HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak. Aşılı ve temaslı olan vatandaş 5'inci gün PCR testi verecek, sonucu negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. Test sonucu pozitif çıkarsa 5'nci günden itibaren 9 günlük izolasyon süreci başlayacak ve 14 günü tamamlayacak. 5'inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyonda geçirerek, 14 günü tamamlayacak’ şeklinde açıklamalar yapıldı.

DELTA VARYANTI TAŞIYAN HASTALAR İSE 14 GÜN İZOLASYONDA OLACAK

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Delta varyantı olan hastalar karantinaya alınacak ve 14 gün izolasyonda kalacak. Aşılı ve temaslı olup 5. gün PCR testi negatif kişilere ise izolasyon uygulanmayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER