Genç kalmanın sırları

Her daim genç kalmak birçoğumuzun hayali. Ancak yaş ilerledikçe kemik, kas ve yağ dokularında meydana gelen hacim kayıpları yaşlanmaya neden oluyor. Peki bunu önlemek mümkün mü? Sizler için genç kalmanın sırlarını hazırladık…

Genç kalmanın sırları

Genç kalmanın sırlarını öğrenmek birçoğumuzun hayali. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra vücutta meydana gelen doku kayıplarıyla, kendini göstermeye başlayan yaşlanma belirtilerinden hoşlanmayanların en sık araştırdığı şey genç kalmanın sırları oluyor. Bizde sizler için genç kalmanın sırlarını uzmanından öğrendik. Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş, merak edenler için alattı.

GENÇ KALMANIN SIRLARI

İlk Kural Bol Su İçmek

Yaşlanan cilt ile genç cilt arasındaki en önemli fark, su eksikliğinden meydana geliyor. Unutmayın su hayat kaynağıdır. Günde en az 1,5 litre su içilmesi cildin yaşlanmasını geciktirirken, sağlık ve enerjinizde de büyük ilerleme sağlar.

https://img.cdn.haber365.com.tr/uploads/images/image/SzCF87kUb8djxk0YCNqFNRoRN0I8zauB-body.jpg

Sindirim problemlerinin önüne geçen düzenli ve yeterli su tüketimi, kalbin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle su içmek hem bedensel sağlığınız hem de gençliğiniz için oldukça önemli bir etkendir.

Beslenme ve Egzersizin Önemi

Beslenme ve egzersiz ikilisi sağlıklı yaşlanmada vazgeçilmezlerden biridir. Zihinsel ve fiziksel yönden esneklik kazanmanızı sağlayan egzersizlerle yıllara karşı meydan okuyabilirsiniz. Anti-aging, tükettiklerinizle başlar.

https://img.cdn.haber365.com.tr/uploads/images/image/oOXl2ST24s0V0Ds36JDViKulBCHjZC1J-body.jpg

Sağlıklı yağlar açısından zayıf bir diyetiniz varsa, yeterince protein tüketmiyorsanız vaktinden önce yaşlanırsınız. Şekeri azaltın; şeker molekülleri kolajen liflerine bağlanarak liflerin esnekliklerinin azalmasına, cildin yaşlanmasına neden olur.

Uykunuzu Alın

Sabah erken kalkın ve en az 7 saatlik bir uyku için vakit ayırın. Uykuda hücrelerin tamir mekanizması çalışır. Uyku sırasında gençlik hormonu, ayrıca cilt ve savunma sisteminizi güçlendiren melatonin salınır.

https://img.cdn.haber365.com.tr/uploads/images/image/ogpYhqI3VgUlmYjRLsEzXAsPDckyQ27N-body.jpg

Doğrudan güneşin zararlı ışınlarından kaçının ve mutlaka koruyucu kullanın. En etkili anti-aging önlemlerden biri de düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaktır. Güneş, ultraviole etkisi ile cildimize zarar veren, daha erken kırışmamıza ve cildimizde leke oluşumuna neden olur. Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma etkisi olan bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

Sigara ve Alkolden Kaçının

Sigara içmek, vücudunuza ve cildinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Kollajen kırılmasına ve kırışıklık oluşumuna neden olur. Sigara içmek ayrıca ciltteki su miktarını azaltarak cilde kuru ve mat bir görünüm verir.

Uzun süre ve fazla miktarda alkol kullanımı, damarlarının sürekli olarak genişlemesine ve büyümesine yol açar. Bu da yüzünde kızarıklığa ve şişkinliklere sebep olabilir. Doğal renk tonunun kaybolması, kalıcı ve yamalı kızarıklıklar uzun vadeli etkiler arasında.

Cilt Bakımına Erken Başlayın

Cilt bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri de gençlikte hafif bir nemlendirici dışında bir şey kullanılmaması gerektiğidir. Tam aksine, cilt hücrelerini antioksidanlar, vitaminler ve aminoasitlerle ne kadar erken korumaya başlarsanız o kadar iyi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER