Neden sürekli alışveriş yapmak isteriz?

Alışveriş çağımızın önüne geçilemeyen hastalıklarından biri. İhtiyacımız olmadığı halde kendimizi alışveriş yaparken bulabiliriz. Peki neden sürekli alışveriş yapmak isteriz? İşte cevabı…

Neden sürekli alışveriş yapmak isteriz?

Sürekli kendinizi alışveriş yaparken mi buluyorsunuz? Peki neden sürekli alışveriş yapmak isteriz hiç düşündünüz mü? Eğer ihtiyacınız olmadığı halde kendinizi alışveriş yaparken buluyorsanız bu durmun nedenlerini fark edip nasıl engelleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

NEDEN SÜREKLİ ALIŞVERİŞ YAPMAK İSTERİZ?

İnsanların harcaması gerekenden daha fazla para harcamasının 2 temel nedeni bulunur. Bunlardan ilki, para harcadıklarında mutlu olma hissidir. İkincisi ise sıkıntılarını ve dertlerini para harcayarak unutmaya çalışmalarıdır. Yeni bir elbise ya da daha pahalı bir şey alarak, örneğin yeni bir akıllı telefon, kendimizi mutlu ederiz ve yüzleşmek zorunda olduğumuz problemlerden böylelikle kaçmaya çalışırız. Hatta bazen bu aldıklarımıza ihtiyacımız olmadığını biliriz ama yine de alma isteğine karşı koyamayız.

Diğer İnsanları Etkilemeye Çalışmak

Etrafımızdaki insanlarla kendimizi kıyaslarız. Bu da kendimiz ihtiyaç duyduğumuz için değil de sadece arkadaşlarımız sahip olduğu için bazı şeyleri gidip almamıza neden olur. Kişisel krallığımızı diğerlerinin sahip olduğundan daha fazla şeye sahip olarak büyütmeye çalışırız.

Peki ne yapabilirsiniz? Mutluluk gerçekten küçük şeylerde saklıdır. Büyük bir şey satin almak beraberinde büyük mutluluklar getirmez. Satın aldığınız an kısa süreliğine mutlu hissedeblirsiniz ancak bu his kısa sürede söner. Bunun yerine örneğin aileniz ve arkadaşlarınızla yemek yemek ve kaliteli bir şekilde sohbet etmek daha anlamlıdır.

Satış Kurbanı Olmak

Size bir ürünü satın aldırmak için kullanılan pek çok taktik vardır ve bunların birçoğunun farkında olmazsınız. Bu pazarlamacılar, sorunlarının yeni bir ürün alarak çözüleceğinin farkında bile olmayan ‘soğukkanlı müşteriler’ adı verilen müşteri grubunu bile ikna etmeyi başarırlar. En sık kullanılan taktik ise tüketicinin ürünü denemesine izin vermektir. Yeni bir ürünü fiziksel olarak elde tutma anı psikolojik olarak sahip olma hissi yaratır ve bu da insanların bu ürünü satın alma olasılığını yükseltir.

Alışverişe çıkmadan önce neye ihtiyacınız olduğunu düşünün. İnsanlar online alışverişe kıyasla mağazada alışveriş yaparken daha fazla içgüdüsel satın alım yapmaya meyillidir. Bu durumu engellemek için evden çıkmadan önce bir alışveriş listesi yapmanızda fayda var.

Hayatınızın Kontrolü Bizde Değilmiş Gibi Hissetmek

Maddi olarak sahip olduklarımızın bizi daha güvende hissettirdiğine inanırız. Bu, temel ihtiyaçlarımız söz konusu olduğunda olduğunda doğrudur fakat daha fazlasına sahip olmanın bizi daha da güvende hissettireceğine dair bir inancımız da vardır. Bu, bize kısa süreliğine bir güvence altında olma hissi verse de bu durum düşündüğümüzden daha az istikrara sahiptir.

Yeteri kadarıyla yaşamayı öğrenin. Tüketebileceğinizden daha fazlasını satın alma dürtüsüyle savaşmak için kendinizi cesaretlendirin. Bir şey satın almadan önce kendinize şunu sorun: “Bunu neden alıyorum?”

Sıkılmak

Yeni bir şeyler satın almak için en yaygın sebep sıkılmaktır. Yapacak başka bir şeyimiz olmadığı zaman, bir amacımız olmadığında, günümüze renk katmak için yeni bir şeyler alırız ve bunun da bizi mutlu edeceğine inanırız.

Amaçlı bir şekilde yaşamak, zamanınızı ve paranızı sizin ve çevrenizdekilerin geleceğini daha iyi bir hale getirecek şekilde harcamaktır. Bu nedenle, kısa süreli heyecanlar yaratacak yeni satın alımlar yapmak yerine gönüllü bir işte çalışın ya da dışarı çıkın ve dünyayı keşfedin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER