Aşırı terleme tehdit oluşturuyor! Kronik hastalıkların habercisi...

Aşırı terleme durumun, bireylerin günlük hayatını negatif yönden etkilerken buna bağlı olarak da yaşam kalitesini düşürüyor. Aşırı terleme nedenleri? Aşırı terleme tedavisi? Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir? Detaylar haberimizde...

Aşırı terleme tehdit oluşturuyor! Kronik hastalıkların habercisi...

Aşırı terleme durumun, bir yandan bireylerin günlük hayatını negatif yönden etkilerken buna bağlı olarak da yaşam kalitesini düşürüyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri C. Kara, normalden fazla terlemenin farklı hastalıkların bir sinyali olabileceğinin altını çizdi. Kara, özellikle aşırı terlemenin psikolojik ve fizyolojik nedenlerine dikkat çekti.

Terlemenin ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğini vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Kara, ''Terleme şikayeti kesinlikle ciddiye alınmalı ve nedenleri üzerinde durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında terlemek normal kabul edildiği için bu sorun çoğu kez görmezden gelinir ancak sebebinin ne olduğunun araştırılmadığı durumlarda, uzun vadede ciddi problemlerle karşılaşılabilir. Özellikle bölgesel terlemeler ciddiye alınmalı ve mutlaka sebebi araştırılmalı.'' dedi.

AŞIRI TERLEME HORMON BOZUKLUĞUNUN İŞARETİ

Terlemenin kişi için normal ve sağlıklı bir durum olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Hayri C. Kara, yüksek sıcaklıkların ve fiziksel hareketlenmelerin artış sonucunda ortaya çıkan terleme olayının anormal bir durum olmadığını kimi zaman heyecan, korku, stres gibi etkelerin de terlemeye sebebiyet verdiğini belirtti. Yaşanan bu gibi durumlarda, bireylerin hayat kalitesini bozacak bir terleme olursa muhakkak buna sebep olan psikolojik sebeplerin de araştırılması gerektiğini vurguladı. Terlemenin fizyolojik sebeplerinin de çok önemli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Hayri C. Kara, ''Vücut kendi ısısını dengelemek için terler ve bu hormonların sağlıklı çalıştığını gösterir ancak terlemenin aşırıya kaçması hormon bozukluğuna da işaret etmektedir.'' diye belirtti.

Uzm. Dr. Hayri C. Kara terleme ve hormonlar arasındaki ilişkiye dikkat çekerek şöyle söyledi: ''Terlemek, vücudun hormonal bir tepkisi olduğu için aşırı terleme durumlarında mutlaka hormonlar incelenmelidir. Çünkü bunun altında yatan neden hormonların gereğinden fazla çalışması olabilir. Örneğin tiroid bezinin fazla çalıştığı, hipertiroid olarak adlandırdığımız durumlarda sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biri de aşırı terlemedir. Buna ilaveten yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon hastalarında da terleme normal seviyenin üzerindedir.''

AŞIRI TERLEME BU HASTALIKLARIN BELİRTİSİ

Uzm. Dr. Kara, aşırı terleme şikayeti olan bireylerin test yaptırması gerektiğini belirterek aşırı terlemenin habercisi olabileceği hastalıkları sıraladı:

- Enfeksiyondan kaynaklanan ateş

- Hormon bozuklukları

- Hipertiroidi

- Hipoglisemi

- Diyabet

- Tüberküloz

- Psikolojik nedenler

- Ağrı sendromları

AŞIRI TERLEME BU HASTALIKLARA SEBEP OLABİLİR!

- Tansiyon düşmesi

- Böbrek hastalıkları

- Kalp ritim bozukluğu

- Aşırı yorgunluk ve halsizlik ile beraber denge bozukluğu

AŞIRI TERLEME CİLT SAĞLIĞINA TEHDİT…

Uzm. Dr. Hayri C. Kara normalin üzerinde olan terleme olayının cilt problemlerine sebep olabileceğini söyledi. Kara, ''Özellikle koltuk altı bölgesinde oluşan lekeler, yüzün sürekli ıslak ve ellerin sürekli nemli olması cildinizi tahriş edebilir ve mantar hastalıklarına neden olabilir. İş yaşamınızı ya da günlük hayatınızı da olumsuz yönde etkileyebiliyor.'' diye belirtti.

NET BİR TEDAVİSİ YOK!

Dr. Kara, aşırı terlemenin önce nedenlerin saptanması gerektiğine dikkat çekerek şunları aktardı:

''Aşırı terlemenin elbette olumlu sonuçlar aldığımız başarılı tedavi yöntemleri mümkün. Botoks, parasempatik blokaj ya da ilaçlı tedavi ile terleme sorununu çözebiliyoruz. Ancak, altta yatan nedeni bilmeden tedavi uygulamak doğru değil. Aşırı terleme problemi yaşayan kişiler, bu problemin çözümünden önce nedenine yönelmeli. Bunun için hormon ya da kan testi yaptırabilirler. Elbette buradan net bir tedavi önermek son derece yanlış olur. Ben, iç hastalıkları uzman hekimi olarak, çok sayıda nedeni olan bir durumun doğru tedavi edilebilmesi için mutlaka bir hekime görünmelerini ve terleme problemine neden olan temel sebebe göre bir tedavi yöntemi izlenmesini öneriyorum.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER