Astım hakkında doğru bilinen yanlışlar

Son zamanlarda artan kronik astım rahatsızlığı hemen her yaştan insanı etkiliyor. Astım hastalığını tetikleyen unsurlar neler? Astım hakkında doğru bilinen yanlışlar...

Astım hakkında doğru bilinen yanlışlar

Son zamanlarda artan kronik astım rahatsızlığı hemen her yaştan insanı etkiliyor. Astım hastalığını tetikleyen unsurlar neler? Astım hakkında doğru bilinen yanlışlar...

Kronik bir rahatsız olan astım, son yıllarda oldukça arttı. Birçok durumun tetiklediği astım hastalığı, oldukça önemli bir rahatsızlık. Hayat kalitesinin ciddi oranda düşmesine sebep olan astımın ciddiye alınmaması ise hastalığın tedavisini oldukça olumuz etkiliyor. Göğüs Hastalıkları ve Erişkin Alerji Bölümü’nden Prof. Dr. Adile Berna Dursun, astım hasatlığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ASTIMLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR 

Kuru Öksürük de Astım Belirtisi Olabilir 

Bronşların yani hava yollarının mikrobik olmayan iltihabi durumu olan astım hastalığında şikayetler bazen çok şiddetli, bazen de çok az görülebilir. Astım hastalığının seyrinde dalgalanmalar olması önemli bir özellik olarak görülmekte Genellikle öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüste baskı hissi gibi belirtiler gösteren astım hastalığında, zaman zaman sadece kuru öksürük de görülmekte.

Yani aslım için belirtilerin hepsinin bir arada olması gerekmemektedir. Bu belirtilerin tekrarlayıcı nitelikte olması, tetikleyicilerle karşılaşıldığında meydana gelmesi, gece özellikle sabaha karşı uyandırması ve kendiliğinden veya ilaç alındığında düzelmesi astım hastalığını akla getirmektedir.

Yanlış Bilgiler Hastalığın Tedavisini Kötü Etkiliyor

Toplumda yaygın olarak görülen hastalıklardan biri olan astım ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, bir yandan uygulanması gereken tedavinin aksamasına neden olurken, diğer yandan da hastaların iş, okul ve sosyal yaşantılarını olumsuz olarak etkilemektedir. Halk arasında astım hastalığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar şu şekildedir:

1. Astım Sadece Çocukluk Çağında Olur

Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi astımın sanki sadece çocukluk çağında görüldüğü ve bir daha ortaya çıkmayacağı algısıdır. Astım çocukluk, süt çocukluğu, okul çağı, ortaokul, lise, üniversite, genç erişkin, orta yaş, ileri yaş hatta geriatrik yaşta bile ortaya çıkabilen ve tekrarlayabilen kronik bir hastalıktır.

2. Her Astım, Alerjik Astımdır 

Alerji ve astım birbiriyle en çok karıştırılan rahatsızlıkların başında geliyor. Alerji dışarıda vücudumuza ait olmayan bir takım maddelere karış oluşturduğumuz bağışıklık yanıtıdır. Astım hastalarının sadece bir kısmı alerjiyle bağlantılıdır. Alerjik olmayan astım da bulunmaktadır. Çocukluk çağı astımlılarının 4/3’ü alerjik astım olmaktadır. Yaş ilerledikçe alerjik astım oranı yarı yarıya düşmektedir. Öte yandan, birey obezise ve sigara içiyorsa bu kadar net ayrım yapılamayabilir.

3. Astım Hastalığı Bulaşıcıdır 

Astım bulaşıcı bir hastalık değildir, mikrobik olmayan iltihabi bir durumdur. Astım sadece bireyin kendisine etki etmektedir.

4. Astıma Çevresel Faktörler Neden Olur 

Astım, genetik özelliği de olan bir hastalıklardan biridir. Ailede astım varlığı çocuklarda astım olma ihtimalini oldukça artırır. Yani ebeveynlerden birinde astım varsa, çocuklarda da yüzde 30-35 astım görülür. Her iki ebeveynde birden astım varsa, çocuklarında bu oran yüzde 70’e çıkar. Astım hastalarında genetik olan yatkınlık, çevresel faktörlerin etkisiyle gelişir.

5. Astım Hastaları Spor Yapamaz 

Astım hastaları spor yapabilir. Hatta astım hastalarının spor yapması için teşvik edilmesi gerekir. Çünkü spor bütün bedensel iyilik ve kaslar için gereklidir. Sadece soğuk hava, derin dalma ve paraşüt gibi yüksekten atlama sporları önerilmez. Astım hastası olup çok üst düzey spor başarılarına imza atmış isimler de bu örnekler arasında yer almaktadır.

6. Astım Hastaları Hamilelik Döneminde İlaçlarını Almamalıdır 

Astım hastaları gebelik döneminde hemen ilaçlarını kesme eğilimine girmektedir. Bu istenilen bir durum değildir. Aksine gebelik döneminde astım ilaçlarının asla bırakılmaması gerekir. İlacın bırakılması astımın kötüleşmesine, nefes alma sorununa, dolayısıyla bebeğe oksijen gitmemesine ve bebekte gelişim geriliği gibi bir takım anomalilere, erken doğuma, düşük doğum ağırlığına ve akciğerlerinin gelişmemesi gibi durumlara yol açabilir. Gebelik döneminde güvenle kullanılabilen astım ilaçları bulunmaktadır. Anne adaylarının bu dönemde mutlaka astım hastalığını takip eden hekimleri ile irtibatta kalmaları gerekmektedir.

7. Astım Hastaları Normal Doğum Yapamaz 

Astım hastası olan anne adaylarının mutlaka sezaryen ile doğum yapmaları gerekmemektedir. Astım hastası olan gebeler normal doğum yapabilir. Doğumun şeklinin nasıl olacağına, takibi yapan hekim ile birlikte karar verilir.

8. Koronavirüs Sürecinde Astım İlaçları Kesilmelidir 

‘Koronavirüs döneminde astım ilaçları kesilmelidir’: Gebelik döneminde ilaçlar nasıl kesilmiyorsa, koronavirüs döneminde de astım ilaçlarının kesinlikle kesilmemesi gerekiyor. Astım hastaları tedavilerini mutlaka düzenli olarak almalıdır. Astım hastalığının koronavirüse yakalanma açısından risk faktörü olmadığı, pandeminin bir yıllık veri birikimlerine göre bilinmekle beraber; astımı kontrol altında olmayan, ilaçlarını düzenli almayan astım hastalarının KOVİD-19enfeksiyonunu daha ağır geçirme ve ölme riskinin daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.

9. Kortizon İçeren Astım İlaçları Yan Etki Gösterir 

Toplumda kortizona karşı bir korku bulunmaktadır. Astım tedavisine nefes açıcı denilen sprey yani inhaler cihazlarla başlanır. Bu cihazlarla ilaçlar çok küçük dozlarda verilebildiği için özellikle de kortizon içeren ilaçlar bu yolla kullanılır. Usulüne uygun ve düzenli kullanımda inhalasyon yoluyla kortizonun kilo aldırma, katarakt yapma, iştahı artırma gibi etkileri görülmez. Sadece usulüne uygun kullanılmayan inhaler ilaçlar ses kısıklığı ve ağız içinde pamukçuk oluşumuna neden olabilir.

10. Astım İlaçları Bağımlılık Yapar 

Kronik bir hastalık olduğu için astım hastalarının sürekli tedavi alması gerekir. Tansiyon hastaları nasıl aldıkları ilaca bağımlı olmuyorsa, astım hastalarının kullandığı ilaçlar da bağımlılık yapmaz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER