Ayağınız kokuyorsa turp sıkın!

Ayak, su, sodyum klorür ve bazı asitlerden oluşan ter üreten binlerce ter bezine sahiptir. Ayakta ayrıca, ter ve cilt hücrelerinde doğal olarak gelişen milyonlarca bakteri vardır. Peki insanlığın ortak problemi olan ayak kokusunu gidermede turp'un etkisi nedir? Haberimizde bakalım.

Ayağınız kokuyorsa turp sıkın!

Hamile kadınlar ve gençler hormonal değişikliklerden dolayı çok terlerler, çok egzersiz yapanlar daha çok terler. Terli ayaklar, mantar enfeksiyonları (sporcu ayağı),kötü hijyen, stres, diyabet, alkol, ilaçlar, nemli veya ılık ayaklar, yaşlılık, ayaklarda havalandırma eksikliği, dar ayakkabılar, kalp hastalıkları, bazı ilaçlar vb. ayak kokusuna neden olur. Peki ayaka kokusunu gidermede turp'un etkisi nedir? İşte cevabı...TURP AYAK KOKUSUNU NASIL GİDERİR?

Turp fosfor, çinko, C vitamini ve bazı B vitaminleri içerir. Ayak kokusunu önlemede kilit rol oynayan dezenfektan özelliğine sahiptir. Turp, ayak kokusunu gidermek için bakterileri ve diğer mikro organizmaları önleyerek cilt hastalıklarını iyileştirir.1. İşlem:Suyunu çıkarmak için 6 turp kesin ve ezin.

Suyu ve ılık suyu bir leğen içerisinde karıştırın.

20 dakika ayaklarınızı ıslatın ve sonra kurulayın.

Düzenli olarak tekrarlayın.

2. İşlem:Bir kapta turp ezmesi, zencefil ezmesi ve limon suyunu karıştırın.

Ayağa uygulayın ve 5 dakika masaj yapın.

10 dakika bekletin ve suyla yıkayın.

Ayak kokusundan kurtulmak için haftada 2-3 kez tekrarlayın.

İşlem 3:12 turp öğütün ve suyunu çıkarmak için sıkın.

Eas çay kaşığı gliserin ekleyin ve iyice karıştırın.

Bunu boş bir sprey şişesine dökün ve kokunuz varsa ayakları üzerine püskürtmek için kullanın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER