Baş ve omuz ağrısı bu hastalığın belirtisi

Baş ve omuz ağrısı çok fazla önemsenmese de ciddi bir hastalık olan beyincik sarkmasının belirtisi olabilir. Beyincik sarkması nedir? Beyincik sarkmasının belirtileri nelerdir? Beyincik sarkması nasıl tedavi edilir? Detaylar haberimizde…

Baş ve omuz ağrısı bu hastalığın belirtisi

Beyincik sarkması, beyincik dokusunun en uç kısımlarının kafatası içinden boyundaki omurilik kanalı içine sarkmasına verilen isimdir. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Miktat Kaya, beyincik sarkmasının belirtileri ve tedavi yöntemlerine dair açıklamalarda bulundu. Genellikle orta yaşlarda ortaya çıkan hastalığın yüksek risk oluşturduğunu ve mutlaka doktora başvurmak gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Kaya, servikal MR çekilerek doğru teşhisin konulabileceğini söyledi.

BEYİNCİK SARKMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyincik sarkması belirtileri arasında ellerde ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma, yutma güçlüğü, işitme kaybı, baş dönmesi, boyun ağrısı, vücudun üst kısmında zayıflık, ağrı ve sıcaklık duyusu kaybı, denge kaybı ya da yürümede zorluğunun bulunduğunu belirten Doç. Dr. Kaya, “Hastalar genellikle baş ağrısı belirtisi ile nöroloji, omuz ağrısı nedeniyle fizik tedavi birimine başvuruyor. Bu nedenle kişilere boyun fıtığı, fibromiyalji, anksiyete tanıları konularak beyincik sarkması teşhisinde geç kalınıyor” şeklinde konuştu.

BEYİNCİK SARKMASI NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

MR çekilerek tanı konulduktan sonra 1 santimin üzerindeki sarkma ve klinik bulgularda ameliyat önerdiklerini aktaran Doç. Dr. Kaya, “Önceden ameliyatlarda beyinciğin zarı açılarak cepleştirme yapılırdı. Günümüzde ‘suboksipital dekompresyon’ tekniğini kullanıyoruz. Beyincikteki sıkışmayı ortadan kaldırmak için kemik dokuyu 2-2,5 santim açıyoruz ve C-1 dediğimiz birinci servikal omurganın arka tarafındaki lamineyi tıraşlayarak arka taraftan dekompresyon sağlayıp basıyı ortadan kaldırıyoruz,” dedi.

TABURCU SÜRESİ NE KADAR?

Operasyondaki başarı oranının %90’ın üzerinde olduğunu ifade eden Doç. Dr. Miktat Kaya, “Hastayı 3-4 gün sonra taburcu ediyoruz. Duruma göre 6 ay ila 1 yıl içinde MR çekerek kontrol ediyoruz,” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER