Bu belirtiler beyin tümörünün habercisi

Beyin tümörleri, beynin kendi içinde oluşan tümörlerin yanı sıra çevredeki dokulardan kaynaklanan ve kafatası içine doğru büyüyen tümörleri de kapsar. Bazı kanser türleri gibi beyin tümörlerinin neden geliştiği konusunda hala net bir yanıt yok. Peki beyin tümörünün belirtileri nelerdir?

Bu belirtiler beyin tümörünün habercisi

Dünya nüfusu yaşlandıkça beyin tümörlerinin görülme oranı artıyor. Beyin tümörleri insanların genellikle öğrenmekten bile çekindikleri, ciddi sonuçlara yol açabilen sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

SEREBROSPİNAL SIVISI BEYNİ KORUR

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, 'Kişilerde tavır değişimleri pek çok kez psikolojik boyutlu gibi algılansa da aslında aniden gelişen tavır değişimlerinin altından beyin tümörü çıkabiliyor. Beyin tümörleri kişilikte veya davranışta değişikliklere sebep olabiliyor.

Beyin, yumuşak, süngerimsi bir doku kütlesidir. Kafatası kemikleri ve menings olarak adlandırılan üç adet ince zar tarafından korunmaktadır. Serebrospinal sıvı olarak adlandırılan ve suya benzeyen bir sıvı, beyni sarar ve tampon görevi görür. Beyin sıvısı, meningsler arasındaki boşluklar ile beyin içindeki karıncık denilen boşluklarda bulunur' açıklamasında bulundu.

BEYNİN YÖNETİMİ SAĞLAR

Beyin, yapmayı seçtiğimiz yürümek ve konuşmak gibi eylemleri ve vücudun düşünmeden yaptığı nefes almak gibi eylemleri yönettimini sağladığını belirten Op.Dr. Bıkmaz, 'Beynimiz aynı zamanda duyularımız olan görme, işitme, dokunma, tat alma ve koklama gibi hafızamızdan, duygularımız ve kişiliğimizden de sorumludur. Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanır. Tümörler, iyi huylu yani kanser yapıcı olmayan veya kötü huylu kanser yapıcı olabilmektedirler. Beyinde yerleştiklerinden, iyi huylu bir tümör bile tehlikeli olabilir. Beyin, kafatası ile çevrilidir.

Bu, tümörün büyürken normal beyin dokularına basınç uygulamaya başlaması demektir. Bu durum da iltihaba ve beyin şişmesine sebep olabilir. Bundan dolayı her iki tip tümörün de mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi çok önemlidir. Bir tümör, beynin kendisinden kaynaklanmışsa birincil beyin tümörü olarak adlandırılır. Bazen kanser beyne akciğer veya göğüs gibi başka alanlardan yayılma eğilimi gösterebilir. Bu zaman bu tip tümörler, ikincil veya metastatik beyin tümörü olarak adlandırılır. Diğer kanserlerle karşılaştırıldığında beyin tümörleri nispeten az görülmektedir; fakat yerleşimleri ve bazen agresif yapılarından ötürü tehlikeli oldukları düşünülmektedir' şeklinde konuştu.

BUNLAR BEYİN TÜMÖRÜNÜN BELİRTİLERİDİR

Beyin tümörlerinin sıklıkla normal beyin dokusuna hücum ettiği veya baskı yaptığını vurgulayan Op.Dr. Bıkmaz, 'Belirtiler de o basınç nedeniyle ortaya çıkar. Beyin tümörünün yerleşim yerine göre kişide farklı tipte belirtiler oluşabilir. Ancak, zihinsel hastalıklar dâhil başka hastalıklar da bu belirtilere neden olmaktadır. Herhangi bir durumda bu belirtilerden birini veya daha fazlasını yaşarsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

Baş ağrısı, uyanınca daha kötü olan bir ağrı, kusma, özellikle sabahları daha şiddetliyse, kişilikte veya davranışta değişiklikler, Zihinsel becerilerde düşüş, yeni başlayan nöbetler, nörolojik değişiklikler, güçsüzlük, uyuşukluk ya da rehavet, uyanıklığın azalması, dil problemleri, yutma güçlüğü, hıçkırıklar, bozulmuş koku duyusu, kontrolsüz veya işlev bozukluğu olan hareketler, el titremesi, Menopozdan önce adet kanamalarının kesilmesi, yüz felci ve gözde anormallikler beyin tümörünün belirtileridir. Beyin tümörü belirtileri varsa, kişiye bazı testler yapılmalıdır. Beyin içindeki anormalliklerin tipini ve yerleşimini saptamak için kullanılan gelişmiş birkaç diyagnostik işlem uygulanır. Uzman tarafından değerlendirip konulan tanı sonrası tedaviye başlanır' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER