Bu belirtilere dikkat! Kansere neden olabilir

Kanser belirtileri nelerdir? Kanser birçok kişi için günümüzün vebası olarak tanımlanır. Son yıllarda çok sık ve hızlı yayılan bir hastalık haline gelmesi korkutucu bir hal almıştır. Ancak bu noktada gelişen tedavi yöntemleri sayesinde sorunun çözümü mümkündür. Kanserin nasıl belirtileri olduğunu merak edenler…

Bu belirtilere dikkat! Kansere neden olabilir

Kanser belirtileri nelerdir? Kanser birçok kişi için günümüzün vebası olarak tanımlanır. Son yıllarda çok sık ve hızlı yayılan bir hastalık haline gelmesi korkutucu bir hal almıştır. Ancak bu noktada gelişen tedavi yöntemleri sayesinde sorunun çözümü mümkündür. Kanserin nasıl belirtileri olduğunu merak edenler yanıtını hemen bu haberimizde bulabilirler.

Kanser Nedir?

Kanser; en basit tanımıyla hücrelerin son derece hızlı ve kontrolsüz bir biçimde bölünmesidir. Normalde bunun bir düzen içinde olması gerekir. Ancak zaman zaman ortaya çıkan bozukluklardan ötürü kanser kendisini gösterir.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

 • Kanser belirtileri nelerdir: Kilo kaybı genellikle ilk belirtilerin içinde yer alır.
 • Artık kronik bir hale gelmiş olan halsizlik söz konusudur.
 • Yüksek ateş en çok görülen başka bir neden olarak dikkat çekmekte.
 • Zaman zaman hastaların bir kısmına idrarda kan görülür. Bu durum elbette kanser türüne göre farklılık gösterir.
 • Hastalarda ayrıca idrara çıkma alışkanlıkları da değişir.
 • Bunun yanı sıra kadınlarda aninden gelişen ve son derece uzun sürebilen vajinal kanamalar da olabilir. Bunun birçok değişik örneği vardır.
 • Birçok değişik kanser türünde en fazla görülen başka bir belirti ise öksürüktür. Genellikle çok kuru olduğu için spesifiktir.
 • Ağız içinde, diş etlerinin üstünde zaman zaman ortaya çıkan kanamaları da unutmamak lazım. Bunlar hiçbir neden olmadan görülür. Birden bire gelişir. Hatta hastanın bunu fark etmesi zaman alabilir.
 • Cilt kanserlerinde çok yoğun olarak görülen siğillerde ve benlerde değişiklik görülür.
 • Vücudun farklı bölümlerinde, koltukaltında ve memede hareketli olmayan son derece sert kitleler ortaya çıkar. Kişi bunlara dokunduğu zaman hemen bir şeylerin yanlış gittiğini anlar.
 • Kanserin belirtileri içinde aynı zamanda çok güçlü bir biçimde kendisini gösteren ağrılar da vardır.

Kanser Tanısı Nasıl Koyulu?

Kanser tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Elbette her hastalıkta olduğu gibi burada da önemli olan şey erken teşhistir. Yukarıda sayılı olan belirtilerin ortaya çıkması durumunda hiçbir şekilde beklememek gerekir. Hemen doktora gitmek şarttır. İlk olarak fiziki bir muayene söz konusudur. Bunun ardından birtakım kan tahlilleri istenir. Gelen sonuçlar çok önemlidir. Eğer birtakım değerlerde sorun varsa ileri tetkikler istenir. Bunlar ultrason ya da MR olabilir. Bunun ardından eğer sonuç kanserse bir tedavi programı belirlenir. Kemoterapi, ilaç, cerrahi müdahale ve bunun gibi değişik yöntemler mevcuttur. Hastanın her daim moralini çok güçlü tutması şarttır.

Kanser Türleri Nelerdir?

Kanser belirtileri nelerdir: Kanserin belirtileri her kişide değişmekle beraber özellikle açıklaması olmayan kilo kaybı neredeyse her vakada görülen bir durumdur. Çok farklı kanser türleri vardır. Bunların içinde meme, beyin, akciğer, testis, tiroit, kemik, kan, mide, yemek borusu, pankreas kanserleri mevcuttur. Tüm bu kanser türlerine özel bir tedavi söz konusudur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER