Ciğerlerin yenilenmesine yardımcı oluyor

Sağlık açısından birçok faydası bulunan eşek dikeni düzenli olarak tüketildiğinde şifa dağıttığı ortay çıktı. Eşek dikeni akız, kansa ve kenger gibi çeşitli isimlerle de bilinmektedir. Bazı yörelerde kenger yemeği olarak pişen eşek dikeni lezzetiyle de hayran bırakıyor. İşte eşek dikeninin faydaları...

Ciğerlerin yenilenmesine yardımcı oluyor

Eşek dikeninden yapılan yemeğe kenger meftunesi deniliyor. Lezzetti ve son derece sağlıklı olan eşek dikeni sigaranın ciğerlere verdiği yıkıcı etkiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

EŞEK DİKENİ NEDİR?

Eşek dikeni papatyagiller familyasındandır. 1 veya 2 yıl yaşayabilen bu bitki çorak arazi ve tarlalarda yetişebilmektedir. İnce ve çengelli olan kenger bitkisi temmuz ve ağustos aylarında iyice çiçek verir. Temmuz ve ağustos aylarında eşek dikeninin rengi erguvan ve beyaz rengini almaktadır. Eşek dikeninin çiçekleri yaşken güzel kokuludur fakat kuruduklarında kokusu tamamen kaybolur.

EŞEK DİKENİ HANGİ BÖLGELERDE YETİŞİR?

Kırmızı ve mor renkte çiçekler açan eşek dikeni, ülkemizin neredeyse çorak olan hemen hemen her arazisinde yetişebilmektedir. Eşek dikeninin Türkiye'de yetiştiği yerler, Ege bölgesi, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesidir. Eşek dikeni nadir olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde de yetiştiği görülmektedir.

Eşek dikeninin ege bölgesinde kenger ismiyle kahvesi yapılmaktadır. Eşek dikeninin en çok zeytinyağlı yemeklerinin yapıldığı yer ege bölgesidir. Bununla beraber eşek dikeninin Diyarbakır'da kenger meftunesi adında kuzu etli kavurması yapılmaktadır.

EŞEK DİKENİNİN FAYDALARI

Eşek dikeninin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Lezzetli bir şekilde yemeklerinin yapıldığı eşek dikeninin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

MİGRENİ TEDAVİ EDER

Eşek dikeninin kramp çözücü özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde migren ve çeşitli baş ağrıları tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

SİNDİRİM İSTEMİNE İYİ GELİR

Eşek dikeni zengin lif oranı sayesinde sindirim sistemini iyileştirmektedir. Aynı zamanda sinir sistemini onararak vücuttaki kanı temizlemeye yardımcı olmaktadır.

KARACİĞER YAĞLANMASINDA YEMEĞİ TÜKETİLEBİLİNİR

Eşek dikeni en çok karaciğer organına fayda sağlamaktadır. Karaciğer yağlanması olanlar eşek dikeni yemeğini haftada en ez iki veya üç kere tüketebilirler. Geleneksel olarak diyabet, göğüs ağrısı, kalp krizi, mide ağrısı, vitiligo, ishal ve bronşit tedavisinde kullanılır.

BÖBREKLERİN ÇALIŞMASINI SAĞLAR

Eşek dikeni böbreklerde oluşan sorunları çözerek, idrar yollarındaki problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların sebep olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında olumlu katkılar sağlar.

SİGARANIN ZARARLARINI ETKİSİZ HALE GETİRİR

Eşek dikeni sık sık tüketildiğinde kan temizleyici özelliği sayesinde sigaranın zararlı etkilerini yok etmeye yardımcı olmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER