Dereotunun faydaları nedir?

Sindirim sistemine iyi gelen dereotunun, birçok sağlık sorununa iyi geldiği biliniyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Ertuğ, dereotunun faydaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Dereotunun faydaları nedir?

Sindirim sistemine iyi gelen dereotunun, birçok sağlık sorununa iyi geldiği biliniyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Ertuğ, dereotunun faydaları hakkında açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Sindirimi Kolaylaştırır

Dereotu sindirim sisteminin dostu olarak bilinir. Hazımsızlık ve gaz şikayetlerini en aza indirir. Ayrıca kusma, hıçkırık ve karın şişmesi gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Anne Sütünü Artırır

Emzirme dönemindeki annelerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir besin olan dereotunun, anne sütünü artırıcı özelliği bulunur. Düzenli tüketildğinde kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Damarları rahatlatma ve kan dolaşımını kolaylaştırma gibi özellikleri bulunmaktadır. Temel yağ asitleri bakımından da zengin olan bu besin, antioksidan bakımından zengindir ve 1 çay kaşığı dereotu tohumu çiğnemek, nefes açar ve kötü kokuları ortadan kaldırır. Dereotu, boşaltım sisteminde enfeksiyonlara neden olan “escherichia coli” bakterisine karşı da savaşır.

Kalsiyum Deposudur

Dereotu çok zengin bir kalsiyum deposudur. 1 çay bardağı inek sütünün 2 katı kadar kalsiyum içerir. 1 çay bardağı inek sütünde 120 mg kalsiyum bulunurken, 100 gr dereotunda bu oran 230 mg’dır. Magnezyum ve potasyum açısından da zengin olduğundan dolayı kemik sağlığı için faydalıdır.

Gaz ve Sancıya İyi Gelir

Dolayısıyla osteoporoza karşı mucizevi bir besindir. Özellikle kadınların bol bol dereotu tüketmesi, diğer vitaminlerle birlikte kalsiyum takviyesi almalarını sağlayacaktır. Ayrıca çocuklarda meydana gelen gaz ve sancı durumlarında dereotu çayı içirilmesi tavsiye edilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER