Dijital göz hastalığına dikkat!

Teknolojinin hayatımızdaki yeri yadsınamaz bir gerçek. Gün içinde tüm işlerimizi akıllı telefonlardan bir tık ile yapabiliyoruz. Fakat uzun süre akıllı telefona maruz kalan gözlerde dijital göz yorgunluğu olarak adlandırılan rahatsızlığa neden olmaktadır. İşte haberin detayları...

Dijital göz hastalığına dikkat!

Uzun süre telefona bakan gözlerde istenmeyen rahatsızlıklara neden olabileceğini beirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, gözlerde oluşabilecek dijital göz yorgunluğuna dikkat çekti.

AKILLI TELEFON KULLANIMI GÖZ YORUYOR

Op. Dr. Adnan İpçioğlu, dijital göz yorgunluğunun dizüstü tablet, masaüstü ve cep telefonu gibi teknolojik cihazlara çok bakmaya bağlı olarak gelişme gösterdiğini söyleyerek, 'Birçok kişide görülen bu hastalık, günde 3 saat veya daha fazla zamanını dijital cihazların başında ya da birden fazla cihazın karşısında zaman geçirmek hem zaman kaybına hem de göz rahatsızlarına sebebiyet veriyor. Bilgisayar kullanmak zorunda kalan erişkinlerin ekserisi bu dijital hastalığa yakalanmaktadır. Dijital göz yorgunluğunun en büyük sebeplerinden bir tanesi bilgisayar karşısında gözün ekranı netleştirmek için yaptığı uyumdur. İnsan gözü yakın objeleri netleştirmek için uyum yapar. Bu uyum esnasında ise, göz merceğindeki kaslar kasılır ve mercek kalınlaşır. Değişen ışık gücüne göre göz bebeği ufalmaya ya da genişlemeye başlayabilir' diye konuştu.

Gözlerde oluşan yanma hissi, batma ve bulanık gibi etkenlerin görülme nedenlerinden biri de bilgisayar ekranına bakarken gözleri çok fazla kırpmaktan kaynaklı olarak gerçekleşir. Normalde bir kişi dakikada ortalama 25 kez gözlerini kırparken bilgisayar karşısında bu sayı olduğundan fazla artış göstermektedir. Gözlerde oluşan bu problemlere karşı açıklamalarda bulunan Op. Dr. Adnan İpçioğlu, 'Ekrana bakarken gözlerimizi kırpmak ve suni gözyaşı damlası kullanmak yararlı olabilir. Bunlar basit bir yöntem olarak gözükse de gözün ıslanması için son derece önemlidir' açıklamasında bulundu.

Dijital göz yorgunluğundan en az etkilenmek için dikkat edilmesi gereken unsurlara da değinen Op. Dr. Adnan İpçioğlu, 'Bilgisayar ekranı göz hizasında olmalıdır, ekrana çok yaklaşılmamalı belli bir mesafeden bakılmalıdır. Uzaklık ekrandakileri rahat görebilecek en uzak mesafe olmalıdır. Ayrıca, pencerelerle ekran açısı uygun olmalı, pencere ve diğer kaynaklardan gelen görüntüler ekran üzerine düşmemelidir. İri puntolu ve gözü yormayan karakterlerle yazmak, koyu renk zeminler üzerinde açık renk karakterlerle çalışmak, çalışırken 45-50 dakikada bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek de göz sağlığı için çok önemlidir' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER