Evde adaçayı sirkesi nasıl hazırlanır?

Adaçayı sirkesi, adaçayı bitkisinden elde edilen bir sirke türüdür. Adaçayı sirkesinin tarifini püf noktaları ile derledik. Peki, evde adaçayı sirkesi nasıl hazırlanır? Detaylar haberimizde...

Evde adaçayı sirkesi nasıl hazırlanır?

Adaçayı sirkesi, adaçayı bitkisinden elde edilen bir sirke türüdür. Adaçayının menekşe renkli ve ferah kokulu çiçeklerinden üretilen adaçayı sirkesi, 13. yüzyıldan itibaren halk arasında tüketilmektedir. Pek çok hastalığa şifa olan adaçayı sirkesinin en etkili olduğu hastalık ise şeker hastalığıdır. Adaçayı sirkesinin diyabete karşı faydalı olduğu söylenmektedir. Yatalak hastalarının tedavisinde kullanılan adaçayı sirkesi vücuda ferahlık sağlamaktadır.

Diğer sirkelerin aksine adaçayı sirkesinin bulunması nispeten daha zordur. Bundan dolayı adaçayı sirkesinin tarifini püf noktaları ile derledik. Tarifi uygulayarak adaçayı sirkesini evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Peki, evde adaçayı sirkesi nasıl hazırlanır? Adaçayı sirkesinin faydaları nelerdir? Adaçayı sirkesi nasıl kullanılır?

ADAÇAYI SİRKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- Adaçayı sirkesi hormonal rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

- Ilık su ile karıştırılarak içilen adaçayı sirkesinin, mideyi rahatlattığı öne sürülmüştür.

- Adaçayı sirkesi özellikle sıcaktan aşırı etkilenen kişilere oldukça faydalıdır. Haricen cilt üzerine sürüldüğünde ise aşırı terlemeyi önler ve sıcak basmasına karşı etkili bir ilaç olarak tüketilir.

- Yatalak hastalarda masaj yaparak uygulanırsa vücudu rahatlatıp canlılık verir.

- Adaçayı sirkesinin diyabete karşı iyi geldiği söylenmektedir.

- Adaçayı sirkesi yorgunluğa karşı fayda sağlar.

ADAÇAYI SİRKESİ NASIL KULLANILIR?

- Adaçayı sirkesi, elma ve üzüm sirkesinin aksine mutfakta sıklıkla kullanılmaz. Farklı hastalıklara karşı buğusundan yararlanılan adaçayı sirkesi, cilt üzerinde uygulanır veya ılık suyla karıştırılıp içilebilir.

- Adaçayı sirkesi eğer cilt üzerine uygulanacaksa ağrılı bölgelere masaj yapılarak uygulanır.

EVDE ADAÇAYI SİRKESİ NASIL HAZIRLANIR?

Marketlerde zor bulunan bir sirke türü olan adaçayı sirkesini evde doğal yöntemler ile kolayca hazırlayabilirsiniz. Adaçayı sirkesi yapmak için adaçayı bitkisinin taze çiçekleri kullanılmaktadır. Toplanacak çiçeklerin canlı menekşe renginde olması gerekmektedir. Adaçayı sirkesi diğer sirkeler gibi su ile değil sirke ile hazırlanmaktadır.

Adaçayı sirkesi hazırlarken elma sirkesi kullanılması önerilir. Geniş ağızlı bir kabın içine alınan elma sirkesinin üzerine adaçayı çiçekleri eklenip dinlendirilmeye bırakılır. Adaçayı sirkesi güneş ala bir ortamda ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Sirke süzüldükten sonra ise cam bir kavanoza alınıp saklanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER