Gebelikte ultrason bebeğinizi koruyor

Uzmanlar, özellikle riskli olan gebeliklerin detaylı olarak incelenmesi gerektiğini belirtiyor. Gebelikte iki defa ultrasonografi yapılması gerekirken, trimester kombine testi yani ikili test ihmal edilmemelidir.

Gebelikte ultrason bebeğinizi koruyor

Riskli gebeliklerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurgulayan Perinatoloji uzmanı Prof. Dr. Gülseren Yücesoy, ‘Gebelik sırasında iki kez ultrasonografi yapılmalı. Trimester kombine testi yani ikili test ihmal edilmemesi gereken bir testtir. Bu testin Down sendromu tanısında güvenilirliği yüzde 85'tir’ dedi.

Perinatoloji uzmanı Prof. Dr. Gülseren Yücesoy, anne adaylarının dikkat etmesi gereken konulara değinerek önemli bilgiler paylaştı. Özellikle risk grubunda bulunan gebeliklerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Gülseren Yücesoy, ‘Trimester kombine testi yani ikili test ihmal edilmemesi gereken bir testtir’ dedi.

Gebelik esnasında iki defa ultrasonografi yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yücesoy, ‘Birincisi; ilk üç ayda 11 ila 14 hafta arasında yapılır. Bu ultrason incelemesinde gebelik haftası saptanır. Down sendromu tarama testlerinden 1. trimester kombine tarama testi (ikili test) yapılır. Bu test için önce fetüsün ensesindeki sıvının kalınlığı ölçülür, daha sonra gebeden kan alınarak iki hormon bakılıp bilgisayar programında risk değerlendirilmesi yapılır. Down sendromu tanısında yüzde 85 güvenirliği olan bir testtir’ şeklinde konuştu.

İKİZ BEBEKLERDE TEK PLASENTA RİSKLİ GRUPTADIR

Prof. Dr. Yücesoy, ultrasonda tek mi yoksa ikiz gebelik mi olduğuna bakıldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

‘Eğer ikizse fetüslerin plasentasının çift mi, yoksa tek plasentayı mı paylaşıyorlar ayırımının yapılması gereklidir. Monokoryonik yani tek plasenta ise gebe, ikiz gebeliklerin riskli olan grubuna giriyor demektir. Bu değerlendirme çok önemlidir. Ultrason resminin çıktısı gebeye verilmelidir. Gebelik haftası ilerledikçe bunun ayırımının yapılması zorlaşır, hatta bazen mümkün olmayabilir. Bu inceleme sırasında organlarının varlığı, normal olup olmadığı değerlendirilir. Fetüsteki önemli anomalilerin yarısına yakının tanısı konulabilir. Sorun varsa gebelik erken haftada sonlandırılabilir.’

İKİNCİ ULTRASONDA BÜYÜME SEYRİ DEĞERLENDİRİLİR

İkinci ultrasonografik incelemenin gebeliğin 18 ila 23’üncü haftaları arasında yapıldığını belirten Prof. Dr. Yücesoy, ‘Detaylı ultrasonografi olarak da adlandırılır. Detaylı ultasonografide fetüsün biyometrik ölçümleri alınarak gebelik haftası saptanır. Büyümesinin normal olup olmadığı değerlendirilir. Belirlenen gebelik haftasında görülmesi gereken anatomik yapılarda sorun var mı yok mu bakılır. Fetüsün kafası, yüzü, boynu, omurgası, göğsü, kalbi, karın içi organları, kol/ bacak/el ve ayakları sistematik olarak incelenir. Plasentanın (fetüsün eşi) yapısı, yeri, rahim ağzını kapatıp kapatmadığı, amnion sıvısının miktarı, göbek kordonundaki damar sayısı değerlendirilir’ dedi

BEYİN GELİŞİMİNE DİKKAT

Fetüsün beyninin incelenmesinde gebelik haftasının son derece önemli olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yücesoy, şöyle konuştu:

‘Beyin gelişimi gebelik boyunca ve doğumdan sonra da devam ettiği için bakılan haftada beyinde görülmesi gereken yapılarda sorun olup olmadığı değerlendirilir. 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasonografide bir problem varsa aileler bu problemi net olarak görebilirler. 4 boyutlu ultrasonografide ise fetüsün hareketleri görülür, anomalilerin tanısı için ileri incelemeler yapılabilir. Detaylı ultrasonografi yaparken genellikle 2 boyut (siyah ve beyaz) kullanılır. Gerektiğinde Doppler uygulaması (kalpteki delikler, damarların durumu, kan akımı, fetüsteki kansızlık gibi) incelemeye eklenir. Bulgular kaydedilip, raporlanır. Bir sorun saptanırsa veya şüphelenilirse gebe 1-4 hafta zaman aralığında anne adayı tekrar çağrılır. Detaylı ultrasonografi yanlışlıkla renkli ultrasonografi olarak da adlandırılmaktadır. Renkli ultrasonografiden kasıt aslında fetüsün 3 boyutlu olarak görüntülenmesidir.’

Prof. Dr. Gülseren Yücesoy, konuşmasına şöyle devam etti;

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER