Hafıza güçlendirmek için ne yemeli?

Unutkanlık nedir? Gün içinde küçük unutkanlıklar mı yaşıyorsunuz? Unutkanlığı engellemek için hangi besinleri tüketmek gerekir? Hafıza güçlendirme yöntemleri nelerdir? Bu soruların cevabı haberin devamında...

Hafıza güçlendirmek için ne yemeli?

İnsanların ismini anımsayamıyorsanız, anahtarınızı evde unutuyorsanız, küçük hafıza kayıpları yaşıyorsanız besinlerden fayda sağlayabilirsiniz. Bazı teknikler ile de hafıza güçlendirmek mümkün.

UNUTKANLIK NEDİR?

Beynimiz hücreler arası bağlantılarla ortalama 20 yaşına kadar gelişim gösterir. Yirmili yaşlardan sonra bu gelişim yavaşlayarak hücre ölümleri yaşanır. Süreç ilerledikçe beynimizin kullandığı hücreler yetmemeye başlar ve hücre havuzunda azalmalar meydana gelir. Beynin öğrenme şekli zamanlar yeni bilgileri depolayarak eski bilgileri silmeye başlar. Buda unutkanlığa sebep olur.

HANGİ BESİNLER UNUTKANLIĞA İYİ GELİYOR?

Omega 3, lifli besinler, proteinler, E vitamini beyne iyi geliyor. Peki, bu besinler nelerdir?

BALIK

Uzmanlar Omega 3 eksikliğinin unutkanlığa sebep olduğunu söylüyor. Balığın içerdiği Omega 3 hafızanızı güçlendiriyor. Her hafta menünüze mutlaka eklemelisiniz.

KEPEK İÇEREN BESİNLER

Kepek ve tahıl içeren gıdalar damarların tıkanıklığını önlüyor ve beyne giden kan akışını düzenliyor. Bu sebeple yulaf, buğday, esmer pirinç gibi gıdaları muhakkak menünüze eklemelisiniz.

CEVİZ

Şekliyle de cevize benzeyen bu besin hafızayı güçlendiriyor. Unutkanlığın bir diğer sebebi E vitamini eksikliğidir. Cevizin içeriğinde bulunan E vitamini hafıza zayıflığınıza iyi gelecektir.

HAFIZAMIZI NASIL GÜÇLENDİREBİLİRİZ?

Hafıza güçlendirmek için düzenli olarak hafıza güçlendirme oyunları oynayabilirsiniz.

Uyku düzeninize dikkat etmeli günde en az 6 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

Düzenli olarak spor yapan bireylerde unutkanlığın daha az görüldüğü gözlemlenmiştir.

Yanınıza her zaman bir not defteri alın. Gün içinde notlar tutun ve tekrarlayın. Aldığınız bilgileri 2 günde bir tekrar etmelisiniz, beyin alınan bilgiyi unuttuğunu düşünür ve yeniden depolama ihtiyacı duyar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER