Kabızlığa iyi gelen besinler nelerdir?

İnsanları en zor halde bırakan rahatsızlıklardan birisi kabızlıktır. Kabızlığı geçirmenin yolları olduğu için bu rahatsızlığa çözüm bulmak mümkündür. Kabızlığa iyi gelen besinler nelerdir? Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlığa iyi gelen besinler nelerdir?

Kabızlık, dışkılamada yaşanan zorluğu anlatan bir kelimedir. Bağırsakta meydana gelen problemlerden dolayı kişi dışkılama yapmakta zorlanır. Tabi bu durum normal değildir ve problemi yaşayan kişiyi zora sokmaktadır. Kabızlığı geçirmek için birçok yemek vardır. Bu yemeklere geçmeden önce kabızlığın belirtilerini ve nedenlerini sıraladık:

KABIZLIK BELİRTİLERİ

- Dışkılamanın seyrek olarak yapılması,

- Sert yapılı bir dışkı görülmesi,

- Dışkılama yaparken zorlanılması.

KABIZLIK NEDENLERİ

- Katı gıdaları çok sık tüketmek,

- Tuvalet ihtiyacını ertelemek,

- Hormonal bozukluklar,

- Dışkılamada görevli kısımlarda işlev bozuklukları yaşanması.

Kabızlık, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Eğer kabızlık belirtileri olduğunu fark ederseniz ilk yapmanız gereken beslenmenize dikkat etmektir. Bunun için kabızlığa iyi gelen yemekleri daha sık tüketebilirsiniz.

TÜKETMENİZ GEREKEN YİYECEKLER

-Ispanak Yemeği: Ispanak, çok sağlıklı olan ve kabızlığa iyi gelen bir yemektir. Kabız olduğunuz zaman ıspanak yemeği yaparak tüketebilirsiniz. Bu yemeği yedikten sonra kabızlığınıza iyi gelebilme ihtimali vardır. O yüzden ıspanak yemeğini denemenizde fayda vardır.

-Lahana Yemeği: Lahana yemeği de kabızlığa çözüm arayanların başvurduğu bir yemektir. Kabız olan kişiler lahana yemeyi deneyebilir.

- Pırasa Yemeği: Bağırsakları düzenlemeye yarayan pırasa sayesinde daha rahat edebilirsiniz. Kabızlığa iyi gelen yemekler arasında bulunulan pırasayı pirinçsiz ve zeytinyağlı yapmanız daha etkili olacaktır.

-Beyaz et veya balık eti: Kabız olan kişiler kırmızı et tüketmek yerine beyaz et veya balık etine yönelebilir. Bu etler kabızlık için daha olumlu sonuçlara yol açabilir.

-Kabızlığa iyi gelen yemeklerin etkisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden kabızlığa iyi gelen yemeklerin kesin çözüm olması düşünülmemeli. Bu yemekler bir çözüm yolu olarak denenmeli ve sonuçlarına göre hareket edilmelidir.

KABIZLIK TEDAVİ YÖNTEMİ

Kabız olan kişiler bir an önce bu rahatsızlıktan kurtulmak için uğraşır. Tabi bunun için beslenmenize ve yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde kabızlık daha şiddetli bir hale gelebilir. Kabızlık durumunun geçmesi için kabız olduktan sonra yapmanız gerekenler vardır. Bu hususlara dikkat etmeniz sağlığınız için oldukça önemlidir.

KABIZLIK DURUMUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKİLENLER

- Bol bol sıvı tüketilmelidir (özelikle suyu bolca içebilirsiniz),

- Süt ürünleri tüketimi azaltılmalıdır,

- Katı gıdaların kullanımı azaltılmalıdır ve lokmalar iyice çiğneyerek yutulmalıdır,

- Tuvalet ihtiyacı geldiği zaman mutlaka gidilmelidir,

- Sebze, meyve ve bakliyat gibi ürünler düzenli şekilde tüketilmeye başlanmalıdır.

Kabızlığın geçmesi birazda sizin elinizde olan bir durumdur. Kabızlığa yol açan durumlardan kaçınırken, beslenmenize de özen göstermeniz gerekir. Basit önlemler alarak kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

Kabız olduğunuz süre boyunca dengeli ve doğru beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Kabızlığın kısa zamanda ortadan kalkması için kabızlığa iyi gelen besinleri denemeniz oldukça önemlidir. İlk etapta yapabileceğiniz en iyi çözüm yolu budur.

KABIZLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

- Su,

- Kuru meyveler (incir, kayısı vb.),

- Beyaz et,

- Keten tohumu,

- Baklagiller,

- Lif bakımından zengin gıdalar (Ispanak, lahana, kereviz vb.)

- Taze meyveler (özellikle üzüm, elma ve avokado),

- Zeytinyağı ve kekik.

Kabızlığa iyi gelen besinler herkes tarafından denenebilir. Bazı besinler kabızlığı kısa zamanda ortadan kaldırabilmektedir. Bunun için sabırlı olmanız gerekmektedir. Özellikle süt içen çocuklardan kabız olanlara inek sütü yerine keçi sütü içirilmesi tavsiye edilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER