Kanserde tedavisinde beslenme

Kanser tedavisinden sonuç almak isteyenlerin yeme – içme standartlarını dikkate alması gerekir. Uzmanların tavsiyelerini dikkate almaları önemli. Kanserde beslenme tedaviden başarılı bir sonuç almak adına önemli. Bunun için tüm faydalı besinleri haberimizde topladık.

Kanserde tedavisinde beslenme

Kanser tedavisinden sonuç almak isteyenlerin yeme – içme standartlarını dikkate alması gerekir. Uzmanların tavsiyelerini dikkate almaları önemli. Kanserde beslenme tedaviden başarılı bir sonuç almak adına önemli. Bunun için tüm faydalı besinleri haberimizde topladık.

Kanserde Beslenme Kuralları Nelerdir?

Doğru beslenme ile kanser tedavisinden başarılı bir sonuç elde edilebilir. Bunun için genel beslenme kuralları dikkate alınmalı. Yani karbonhidrat, yağ ve protein açısından hepsi ayrı ayrı ele alınmakta. Örnek vermek gerekirse:

-Protein: Hayvansal protein kaynaklarında başvurmalısınız. ’e kadar protein ihtiyacınızı karşılamalısınız. Bu durum günlük enerjinizi toplamanız açısından önemli.

-Karbonhidrat: Yine günlük enerji için karbonhidrat alımı da göz önünde bulundurulur. Bu sefer oran %60’a kadar çıkartılır. Tam tahıllar da baklagiller eşliğinde alım gerçekleşir.

-Yağ: Kanserde beslenme adı altında yağlar da göz önünde bulundurulur. Bu sefer %30’a kadar yağ ihtiyacı karşılanmalı. Özellikle de doymamış yağları tüketmek önemli. Mesela zeytinyağı, kansere karşı bir hayli etkili. Ve kanser diyetleri içerisinde sık sık boy gösterir.

Kansere İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Genel beslenme haricinde vitaminler de dikkate alınmalı. Örneğin A vitamini, kanserli hücrelerin önlenmesi adına önemli bir yere sahip. Ve daha çok yeşil meyve ile sebzelerde bulunur. Arkasından gelen C vitamini ise:

Bağışıklık sistemine olan etkisi ile öne çıkmayı başarmıştır.

Sebze ile meyvelerden rahatlıkla temin edilir.

Kansere karşı koruyucu olduğu bilinir.

Kanser hastaları bağışıklık sistemini güçlendirmek için B vitamini takviyesinde de bulunmalı. Vücut direnci bu şekilde desteklenir. Kansere karşı etkili olan B vitamini, başta balıkta bolca bulunuyor.

Arkasından E vitamini gelir. Hücre bölünmesini önlediği için kansere karşı dikkate alınması gereklidir. Kuruyemişlerde bolca bulunan E vitamini, düzenli olarak tüketilmeli. Aynı zamanda kuru baklagillerde de bulunur. Devamında gelen D vitamini ise:

Süt ve süt ürünlerinde bolca bulunuyor.

Özellikle de kemik kanserine karşılık tüketilmesi tavsiye edilir.

Kalsiyum ihtiyacı desteklenir ve vücudun direnci artış gösterir.

Kansere İyi Gelen Mineraller Hangileri?

Kansere iyi gelen yiyecekler besin değerlerine göre ele alınır. Mesela mineralleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Bunlar arasında başı çeken çinko oluyor. Su ürünleri ve etlerde bolca bulunan çinko, kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip. Arkasından:

Koruyucu olan bakır, pekmez ve etlerde bolca bulunmakta.

Selenyum ise tahıl ürünleri ile temin edilebilir.

Aşırı olmasa da düzenli olarak iyot yani tuz tüketmek gerekir.

Arkasından demir ile kalsiyum gelir. Özellikle de kemik kanserine ilişkin bu minerallerin alınması son derece önemli. Mineraller:

Süt ve süt ürünlerinde bulunuyor.

Kuru baklagiller ve etlerde de mevcut durumda.

Beraberinde nikel, kurşun ve kadminyum şeklinde çeşitli mineraller sıralanır. Kanserde beslenme adı altında hepsi göz önünde bulundurulur ve diyet programları hazırlanır. Özellikle de kemoterapinden etkili bir sonuç almak isteyenlerin bu programlara uyması beklenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER