Kemik erimesini önleyen besinler

Kemik sağlığını korumak ve güçlendirmek için kalsiyum ağırlıklı beslenmek önemlidir. Kemik erimesine iyi gelen besinleri sizin için derledik.

Kemik erimesini önleyen besinler

Kemik erimesi kemik yapısının zamanla deforma olmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık kemiklerin sertliğini azaltarak daha kolay kırılabilecek konuma getirir. Kemik sağlığını korumak ve güçlendirmek için kalsiyum ağırlıklı beslenmek önemlidir. Kemik erimesine iyi gelen besinleri sizin için derledik. Peki, hangi besinler kemik erimesini önlemektedir?

BUNLARI TÜKETEREK KEMİK ERİMESİNİ ÖNLEYİN!

Kuru Erik: Etkili bir kas kütlesi arttırıcı bir besin olan kuru eriği öğün aralarınızda tüketebilirsiniz.

Süt: İçerdiği kalsiyum ile kemik sağlığını güçlendirerek muhafaza eder.

Badem: Badem yüksek oranda kalsiyum içeriyor bu sebeple de kemişk sağlığı için tüketilmesi öneriliyor.

Yoğurt: Yoğurt, hem kemik sağlığını hem de sindirim sistemini koruyor.

Balık: Balık içerdiği omega 3 ile kemik erimesini önlüyor. Hem kemik sağlığına hem de kalp sağlığına olumlu etkileri var.

Ispanak: Kas ve kemik oluşumu denilince akla gelen sebzelerden biri de ıspanaktır. Ispanak tam bir kemik erimesi düşmanıdır.

KEMİK ERİMESİNİ ÖNLEYEN KÜR

10 yumurta kabuğunu kurutup toz haline getirin. 20 limon suyunu bu kabuklar ile karıştırın. Harmanlanan iki malzemeyi 1 hafta boyunca buzdolabında bekletin. Bu karışımı ara sıra karıştırmanız gerekmektedir. Çorbalara, yemeklere bu karışımı ekleyin. Bu kür sayesinde kemik ve kas gelişimi desteklenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER