Kimyon çayının yararları nedir, kimyon çayı nasıl demlenir?

Kimyon yemeklere lezzet katmanın yanı sıra kimyon çayı olarak da kullanılır. Peki, kimyon çayı faydaları nelerdir? Kimyon çayı nasıl yapılır? Kimyon çayı zayıflatır mı?

Kimyon çayının yararları nedir, kimyon çayı nasıl demlenir?

Kimyon bitkisinin Roma ve Yunan dönemlerinde keşfi yapılmıştır. Kimyon bitkisinin tohumları öğütüldüğünde baharat olarak kullanılmaktadır. Kimyon yemeklere lezzet katmanın yanı sıra kimyon çayı olarak da kullanılır. Peki, kimyon çayı faydaları nelerdir? Kimyon çayı nasıl yapılır? Kimyon çayı zayıflatır mı?

KİMYON ÇAYI FAYDALARI NEDİR?

- Kimyon çayında yüksek oranda antioksidan bulunur. Bu sayede kimyon çayını tükettiğinizde, gerginliği alarak, stresten kurtulmayı sağlar.

- Kimyon çayı tüketerek vücudunuzdaki ödemlerden kurtulabilirsiniz.

- Regl günlerinde tüketilen kimyon çayı iyi bir adet söktürücüdür.

- Uykudan önce içeceğiniz bir bardak kimyon çayı, uyku kalitesini artırır.

- Kimyon çayı, bağırsakları temizleyerek özellikle yemek sonrası rahatlama sağlar.

- Kimyon çayı soğutulduktan sonra cilde uygulanırsa cildin maruz kaldığı toz ve yağdan ivedilikle kurtulmasını sağlar.

- Kimyonda bulunan bağışıklık güçlendirici etkisi olan B12 ve A vitamini, kimyon çayı haline getirildiğinde vücuda alınmaktadır.

- Kansızlık problemi birçok bireyin yaşadığı bir sağlık problemidir. Kimyon çayı demir oranını yükseltir. Bundan dolayı kansızlık problemini kimyon çayı ile giderebilirsiniz.

KİMYON ÇAYI NASIL YAPILIR?

- Önemli bir nokta olarak şunu belirtmek de fayda var. Kimyon çayını hazırlarken baharat olarak kullanılan toz kimyon tercih etmemelidir.

- Kimyon çayı için, kimyon tohumuna ihtiyacınız var. 1 fincan kimyon çayı için 1 çay kaşığı kimyon tohumlarını bir fincan sıcak suda 6 dakika bekleterek kimyon çayını pratik bir yöntem ile demleyebilirsiniz.

KİMYON ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

- Kimyon çayı, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye katkı sunar.

- Kimyon çayı, kalori olarak da düşüktür.

- Kimyon çayının ödem attırıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER