Kullandığınız bu ürün sağlığınız için tehlikeli

Çamaşırlarınız için kullandığınız yumuşatıcılar oldukça güzel koku verirler. Yumuşatıcı seçerken özellikle uzun süre kokusu kalan çeşitleri seçilir. Peki yumuşatıcı kullanmak ne kadar sağlıklı? İşte yumuşatıcı kullanmanın hiç bilmediğiniz zararları...

Kullandığınız bu ürün sağlığınız için tehlikeli

Yumuşatıcılar çoğu insan tarafından çamaşır yıkamanın olmazsa olmazıdır. Çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlarken çamaşır makinesinin oluşturduğu statik elektriklenmeyi engelleyerek yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlar. Ama yumuşatıcı kullanmanın zararlarını öğrendiğinizde bir daha kullanmayacaksınız.

KIYAFETLER İÇİN ZARARLI

Günümüzde yumuşatıcı deterjan kullanımı artık bir alışkanlık haline geldi. Çamaşır deterjanlarının kıyafetleri sertleştirdiği ve kötü kimyasal kokusunu engellemek için yumuşatıcı kullanılması gerektiği düşüncesi mevcut.

Yumuşatıcılar petrol bazlı kimyasallar içerir. Bu kimyasalların doğada çözünerek kaybolması uzun zaman aldığından deniz yaşamı için tehlike oluşturur. Yapılan bir araştırmaya göre yumuşatıcılarda bulunan kimyasallar insanlar üzerinde kanserojenik, toksik ve alerjik etki gösterebilmektedir.

Yumuşatıcılar çamaşırlarınızın üzerini ince, mumsu bir maddeyle kaplayarak su geçirmesini engelleyerek çamaşırların suyu absorbe etmesini önler. Yumuşatıcı kullandığınızda havluların kurutma özelliğini kaybettiğini sizde fark etmişsinizdir.

YUMUŞATICININ İÇİNDEKİ KİMYASALLAR NELERDİR?

BENZİL ASETAT

Pankreas kanseriyle bağlantılı olduğu bilinmektedir. Buharı göz ve nefes yolları için tahriş edici bir etki göstermektedir. Ayrıca cilt yüzeyinden absorbe edilebiliyor.

BENZİL ALKOL

Üst solunum yolunda tahrişe neden olduğu gibi merkezi sinir sistemi hastalıkları, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, sersemlik ve kan basıncında düşüşe neden olabilmektedir.

ETİL ASETAT

Göz ve solunum yolunda tahrişe, baş ağrısına, anemiye, karaciğer ve böbreklerde hasara sebep olmaktadır.

LİMONEN

Bilinen bir kanserojen olan limonen, göz ve ciltte tahrişe ve hassasiyet oluşumuna sabap olmaktadır.

KLOROFORM

Kloroform buharının solunması sonucu baş ağrısı, kusma, mide bulantısı, sersemlik, bilinç kaybına varan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu problemlerin beraberinde böbrek, kalp, karaciğer ve cilt hastalıklarına neden olduğu da bilinmektedir.

FTALAT

Ftalat yumuşatıcıların kokusunun daha uzun süre kalıcı olması için eklenir. Göğüs kanseri, üreme sistemi rahatsızlıkları ve alerji oluşumuna neden olabilmektedir.

DOĞAL YUMUŞATICINIZI YAPIN

Oldukça fazla kimyasal madde içeren hazır yumuşatıcılar yerine kendi yumuşatıcınızı kendiniz yapabilirsiniz. Hassas cildi olanların rahatlıkla kullanabileceği bu yumuşatıcıyı evinizde kolayca yapabileceksiniz.

Malzemeler

  • Beyaz sirke
  • Esansiyel (uçucu) yağ.

Yapılışı

Evinizde bulunan bir kavanoza beyaz sirkeyi doldurun. Ardından içine tercih ettiğiniz, kokusundan hoşlandığınız ya da o an evinizde bulunan uçucu yağlardan 30 damla (1 litre sirke başına 15-20 damla şeklinde) damlatın. Sirkeyi duyunca kokusundan dolayı kullanmaktan çekinebilirsiniz fakat uçucu yağların sirkenin kokusunu yok edeceğinden emin olabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER