Sessiz katil olarak biliniyor! Her 80 kadından 1’inde görülüyor

Kadınlarda hayati tehlikeye sebep olan jinekolojik problemlerden biri olan yumurtalık kanseri ''sessiz katil'' olarak biliniyor. Her 80 kadından 1’inde yumurtalık kanseri görülmekte. Yumurtalık kanserinin belirtileri nedir? Detaylar haberimizde...

Sessiz katil olarak biliniyor! Her 80 kadından 1’inde görülüyor

Kadınlarda hayati tehlikeye sebep olan jinekolojik problemlerden biri olan yumurtalık kanseri ''sessiz katil'' olarak biliniyor. Her 80 kadından 1’inde yumurtalık kanseri görülmekte. Hastaların büyük çoğunluğunun ileri evrede tanı alması sebebiyle tedavileri de gecikirken erken teşhis bu hastalıkla mücadelede önem taşıyor.

YUMURTALIK KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Yumurtalık kanseri pek çok hastalığa benzer türden bazı belirtiler vermektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır:

- Hazımsızlık

- Gaz, bulantı ve kusma

- Karında şişlik

- Kasık ağrısı ve karın ağrısı

- İştahsızlık ve erken doyma hissi

- İdrar yapımında değişiklikler

- Kabızlık, bağırsak hareketlerinde değişiklik

- Vajinal kanama

- Vajinal yoğun akıntı

Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Boyraz, yumurtalık kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

YILLIK JİNEKOLOJİK KONTROLLER YAPILMALI

Jinekolojik kontrollere vurgu yapan Boyraz, ''Yumurtalık kanseri en çok menopoz sonrası süreçte görülmekle birlikte, belirtilere benzer şikayetleri olan kadınların mutlaka jinekolojik muayene olmaları önem taşımaktadır. Ayrıca yumurtalık kanserinin erkenden teşhis edilebilmesi için yıllık jinekolojik kontrolleri yaptırmak gerekmektedir.'' dedi.

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli adımın ilk yapılan ameliyatın kalitesi olduğunun altını çizen Boyraz şunları kaydetti: ''Bu kanser türünden en büyük amaç gözle görülür biçimde tümör bırakılmamasıdır. Gözle görülür tümör bırakılmazsa tedavi büyük ölçüde başarılı gitmektedir. Operasyonda tümörün yayıldığı tüm bölgeler çıkarılmaktadır. Bu ameliyatın arkasından da hastalığın evresine göre kemoterapi kararı verilebilmektedir. Yumurtalık kanseri sadece rahim ve yumurtalıkların alındığı bir ameliyat değildir. Şüpheli kitle bırakılmaması için hastanın karnı çok detaylı bir biçimde incelenmelidir. Karaciğer, dalak, solunum kasları, mide, karın zarı, bağırsaklar, mesane, apandisit, omentum da şüpheli tümör açısından değerlendirilmelidir. Bu ameliyatta cerrahi kalite büyük önem taşımaktadır''

ERKEN TEŞHİSE GEBELİK ŞANSI!

Yumurta kanserinin ölüm riskini aktaran Boyraz, ''Menopoz sonrası süreç dışında henüz doğurganlığını kaybetmemiş genç kadınlarda da görülebilen yumurtalık kanseri bilimsel verilere uygun tedavi edilmezse ölümcül bir hastalıktır. Genç hastalarda en büyük kaygılardan biri de, ileride anne olup olamayacağı konusudur. Bu hastalıkta öncelik hastanın hayatıdır. Bazı yumurtalık kanseri türlerinde, erken evrede teşhis sağlanırsa rahim ve diğer yumurtalık korunarak gebe kalmak mümkün olabilir. Bu tür hastalarda çok yakın doktor takibi çok önemlidir. ''diyerek önemli uyarılarda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER