Sırt kütletmenin zararı var mıdır

Bazı hareketler yaparak sırtı kütletmek oldukça rahatlatıcı bir harekettir. Fakat bazen çıkan seslere bakılarak bu hareketlerin zararlı olup olmadığı da düşünülür. Aslında yapılan harekette rahatlama hissettirse de asıl olan öyle değildir. İşte haberin detayları...

Sırt kütletmenin zararı var mıdır

Sırt kütletmek, bazı esneme hareketleri yaparken omurgadan çıtırtı şeklinde sesler gelmesi olarak tanımlanabilir. Vücuttaki birçok eklem, belirli şekilde hareket ettiğinde birbirine benzer sesler duyulur. Eklem kütletirken çıkan ses, aslında eklemlerdeki kapsüllerin içerisinde bulunan nitrojen gazının serbest kalması sonucu oluşur.

EKLEMDEKİ KÜTLEMELERİN SEBEBİ

Kayropraktrik doktoru B. J. Hardick, eklemler ve kemikler üzerinde çalışan bir uzmandır. Hardick, 'mbghealth’deki web sitesinde olan makalesinde eklemlerimizi kütletirken çıkan sesin, bir kayropraktrik seansında eklemlerin yerine oturtulması ile aynı şey olmadığını ifade ediyor:

'Bir kayropraktrın omurgayı düzeltmek için yaptığı müdahalelerle onu sadece hareket ettirmek arasında farklar vardır. Kayropraktrlar, bir ekleme özel bir hareketi yaptırarak tedavi sağlarlar, sadece ses çıkarabilecek bir hareketi yaptırmazlar. Kişi kendi omurgasını hareket ettirdiğinde bazen bunu bir hizalama hareketi olarak düşünebilirler ancak belirli bir odak olmadan yapılan bu hareket herhangi bir hizalama sağlamaz' dedi.

Dr. Hardick’in yapmış olduğu açıklamalara göre, kendi sırtımızı ya da boynumuzu kütlettiğimizde, buradaki eklemleri sadece normal hareketinin biraz ötesinde bir hareket için zorlamış oluruz. Kütleme sesinin çıkmasına sebep olan omurlar, çoğunlukla tıkanmış omurlar olmaz, çoğunlukla sorunlu bölgenin tam altında veya üstündeki omurlardan gelen sesleri duyarız. Kendi kendimize omurgamızı kütlettiğimizde, en iyi ihtimalle sadece biraz rahatlama hissederiz. Ses çıkaran herhangi bir rahatlatma hareketi, vücudumuzda endorfin salınımına da sebep olarak bizi iyi hissettirir. Bu yüzden sırt kütletmek zararlı bir hareket değildir fakat uzmanlar, tedavi edici bir hareket de olmadığına dikkat çekiyor. Yoga yaparken ya da herhangi bir esneme hareketini yaparken duyduğumuz eklem sesleri, omurgamızda tıkanmış ya da kilitlenmiş bir nokta olabileceğine işaret etmektedir. Bu durumda Dr. Hardick, gerçek sorunun bulunup tedavi edilebilmesi için bir kayropraktr ile görüşmenin faydalı olabileceğine değinmektedir.

KENDİ SIRTINI KÜTLETMEK FAYDALI MI?

Kayropraktr Dr. B. J. Hardick, insan bedeninde her şey yolunda olduğunda, yani uygun hareket, doğru postür ve iyi kas tonu varlığında, kişinin eklemlerini çıtlatmaya ihtiyaç duymayacağını ifade ediyor. Kayropraktik tedavi gören kişiler, sırtını kütletme ihtiyacı duymuyorlar çünkü bu bölgedeki tıkanıklıklar doğru şekilde müdahale ile giderilmiş oluyor.

Dr. Hardick’in önerisine göre sırt kütletmenin herhangi bir uzun vadeli faydası olmadığı için, bu alışkanlığı yapmayı bırakmak gereklidir. Hareketten sonra salınan endorfin, tıpkı spor yaptığımızda aldığımız keyfe benzer bir iyilik hali hissetmemizi sağlıyor ve çok küçük çaplı da olsa, bu harekete bağımlı hale gelmiş oluyoruz. Uygun egzersizleri ve esnemeyi alışkanlık haline getirdiğimizde, zaten eklemlerimizi kütletme ihtiyacı duymazsınız. Bu hareketi yapmanın herhangi bir zararı yoktur fakat faydasının da olmadığını unutmamak gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER