Takıntı hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Pandemi ile artan temizlik alışkanlıklarının takıntıya dönüşebileceğini uyarısında bulunan Psikiyatri Uzmanı Dr. Özcan Kılıç Kafalı takıntının bir hastalığının habercisi olabileceğini dile getirdi.

Takıntı hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Pandemi ile artan temizlik alışkanlıklarının takıntıya dönüşebileceğini uyarısında bulunan Psikiyatri Uzmanı Dr. Özcan Kılıç Kafalı, abartı derecesinde titizlik ya da bazı düşünceler üzerinde aşırı odaklı olmanın takıntı bir hastalığının habercisi olabileceğini ifade ederek, ''Birçok hastalıkta olduğu gibi genetik faktörler, beynin işlevlerinde bozulma, çocukluk çağındaki travmalar bu hastalıkta rol oynayabilmektedir'' diye belirtti.

TAKINTILI DÜŞÜNCELERİN YOĞUNLAŞMASI TEDAVİ İÇİN BİR İŞARET!

Takıntılı davranış ya da duyguların tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Psikiyatri Uzmanı Dr. Özcan Kılıç Kafalı, ''Günlük hayatta birçok insan çok çeşitli konularda takıntı, evham veya endişeye kapılabilir. Kişi bu duygu ve düşüncelerle baş edilebildiği ve olağan işlevselliği etkilenmediği sürece sorun olarak görülmez. Takıntılı düşünceler işte, evde ve duygusal yaşamda sorun oluşturacak denli yoğun veya bazı kısıtlamalara neden olursa tedavi edilmesi gereken bir durum haline gelmiştir'' diye konuştu.

SOSYAL YAŞANTIYI ETKİLİYOR!

Takıntılı olma halinin bireyin sosyal yaşamını doğrudan etkilediğini söyleyen Kafalı, ''Obsesif Kompulsif Bozukluk'ta obsesyon (takıntı) kişinin zihnine girmesine engel olamadığı, zihninden uzaklaştıramadığı düşünce, fikir ve dürtülerdir. Bunlar istek dışında gelirler, kişi bunları mantık dışı olarak değerlendirir fakat yoğun sıkıntı ve huzursuzluğa yani anksiyeteye neden olmasına engel olamaz. Bu takıntılar genellikle başka şeyler düşünmeye veya yapmaya çalışıldığında araya girer ve sosyal, iş, okul hayatını etkiler. Kompulsiyonlar ise takıntıların verdiği huzursuzluk ve sıkıntıyı azaltmak için yapılan tekrarlayan davranışlar veya zihinsel eylemlerdir'' diye açıkladı.

ŞİKAYETLERİNİ PAYLAŞAMAYAN KİŞİLERDE DURUM OLDUKÇA TEHLİKELİ!

https://img.cdn.haber365.com.tr/uploads/images/image/5jBHtjqEd2ReQdqPHWD0rGKFr4JisTOF-body.jpg

Takıntı davranışının kadın bireylerde daha çok görüldüğünü sözlerine ekleyen Kafalı, ''Erkek cinsiyette de görülmesine karşın kadınlarda daha sık görülen bu hastalık her yaşta başlayabilir. Belirtiler toplumun ve kültürün özelliklerine göre farklılık gösterir. Toplumda en çok temizlik, kontrol ve simetri-düzen kompulsiyonları ile tanınır. Yakın çevreleriyle şikâyetlerini paylaşmakta oldukça zorlanan cinsel ve dini takıntılara sahip olan kişilerde, bunun bir hastalık olabileceğini anlamaları ve yardım almaları gerektiğini fark etmeleri uzun sürebilir'' diyerek uyarılarda bulundu.

TAKINTI HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

https://img.cdn.haber365.com.tr/uploads/images/image/e6R3qWpUO3c3rpX1rsRaJgWwFx6kAEVI-body.jpg

Takıntı hastalığının belirtilerine değinen Kafalı, şunları söyledi: ''Takıntıların genellikle kendilerine ait temaları vardır. Kirlenme korkusu, olaylar veya davranışlar hakkında olup olmadığıyla ilgili şüpheye düşme, düzen ve simetri ile zihinsel uğraş, kontrolü kaybetme veya kendine ve başkalarına zarar vereceğiyle alakalı korkutucu düşünceler, cinsel veya dini konularda uygunsuz düşünceler olabilir. Bunların oluşturduğu sıkıntıyı azaltmak veya yok saymak için çeşitli ritüeller gerçekleştirilir. Bu ritüeller el yıkama, belirli düzende sayı sayma, dokunma, bazı cümle veya kelimeleri tekrarlama veya dua etme, eşyaları bir düzen içinde tutma, biriktirme şeklinde olabilir''

MÜKEMMELLİYETÇİLİK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR!

Hastalığa yol açan faktörleri de açıklayan Kafalı, ''Birçok hastalıkta olduğu gibi genetik faktörler, beynin işlevlerinde ve serotonin nörotransmitterinde işlevsel bozulma, çocukluk çağındaki travmalarının rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca mükemmeliyetçi, titiz, ayrıntıcı kişilik yapılanmasının önemi de vardır. Bazen de aile üyelerinin takıntılı düşünce ve davranışları da öğrenme yolu ile bu hastalığa neden olmaktadır. Kişinin kendinde veya başkasında bu hastalığın olabileceği ile ilgili endişeleri varsa bir psikiyatri uzmanına başvurması gerekir. Belirtilerin normal sınırlar içinde mi yoksa tedavi edilmesi gereken düzeyde mi olup olmadığını kişinin kendisinin belirlemesi güç olabilmektedir'' diyerek önemli noktalara değindi.

TAKINTI HASTALIĞI TEDAVİ EDİLİR Mİ?

https://img.cdn.haber365.com.tr/uploads/images/image/scAaNsneBSFlEZvwMOJScT1iogqf2PG2-body.jpg

Tedavi sürecinde psikoterapi ya da ilaç tedavisinin uygulanabileceğini belirten Kafalı, ''Takıntının tedavisi ilaç tedavisi ve psikoterapi ile yapılır. Serotonin sistemi üzerine etkili ilaçlar tedavide etkindir. Tedavinin ilk günlerinde bulantı, baş ağrısı, midede rahatsızlık hissi ve uyku bozuklukları gibi geçici ve hafif yan etkiler olabilir. Toplumda psikiyatrik tedavilerin sürekli uyku yaptığı, iş göremez hale getirdiği gibi ön yargılı söylemler yanıltıcıdır ve tedaviye başvurma sürecini uzatır, hastalığın ağırlaşmasına neden olur. En sık uygulanan terapi yöntemi olan Bilişsel- Davranışçı terapide rahatsız edici düşüncelerle çalışılır ve alıştırma tedavileri ile tekrarlayıcı davranışların azaltılması hedeflenir'' diyerek açıklamasını sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER