Zeka geriliğine neden oluyor!

Bazı besinler fazla tüketildikleri zaman fayda sağlamaktan çok zarar veriyor. Fazla tüketiminden kaçınmanız gereken besinlerin en önemlilerinden biri de meyan köküdür. Meyan kökünün fazla tüketilmesi birçok sağlık sorununa neden olabiliyor. Peki, meyan kökünün zararları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Zeka geriliğine neden oluyor!

Eski zamanlardan beri Anadolu'da şerbeti yapılan, çay olarak tüketilen ve birçok gıda ürününe de katılan meyan köküne yönelik son yıllarda yapılan araştırmalar özellikle anne adaylarını yakından ilgilendiriyor. Uzman Dr. Yegane Özcan, faydalı olarak bilinen, aynı zamanda da çeşitli yiyecek ve içeceklerin içeriğinde de bulunan meyan kökü hakkında açıklamalarda bulundu.

ÇOCUKLARDA ZEKA GERİLİĞİNE NEDEN OLUYOR!

Homeopat ve Fitoterapi Uzman Dr. Yegane K. Özcan, yapılan araştırmaların yüksek tansiyonu, düşük potasyumu, kalp hastası olanların ve hamile kadınların meyan kökü tüketmemesi gerektiğini gösterdiğini söyleyerek çok önemli uyarılarda bulundu.

Meyan kökünün hamile kadınlarda erken doğuma neden olabildiğini söyleyen Dr. Özcan, "Çok miktarda meyan kökü ve onu içeren ürünler yemek çocuğun zekasının gerilemesine neden oluyor. Meyan kökünün içerisindeki glisirizin anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini de olumsuz etkiliyor. Ayrıca dikkat eksikliği de yapıyor" diye konuştu. Meyan kökünün mide zarını koruduğunu, romatizmal hastalıklara ve ülsere karşı da iyi geldiğini söyleyen Dr. Yegane, "Şerbetinin epilepsi hastalarında sakinleştirici etkisi de biliniyor. Ancak meyan kökü şerbetinin şekerden 40 kat daha tatlı olduğu unutulmamalıdır," şeklinde açıklamalarda bulundu.

Meyan kökü sıvı preparatının suyun içine katılarak tüketildiğini aktaran Dr. Özcan, "Ancak meyan kökü preparatları potasyum düşüklüğü ve kalp yetmezliği yaptığı için 9 haftadan fazla kullanılmamalı ve günlük dozu 200 ile 600 miligramı geçmemelidir" dedi. Özellikle yüksek tansiyonu, düşük potasyumu, kalp hastalarının ve hamilelerin meyan kökünü tüketmemesini öneren Dr. Özcan, "Meyan kökü antiaritmik ilaçlarla etkileşime girer. Kemoterapi esnasında da kullanılamaz. Meyan kökünün en belirgin yan etkilerinden biride hamilelerde erken doğuma sebebiyet vermesidir" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER