Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor

Zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı neye iyi gelir? Zeytinyağının saça faydaları nelerdir? Zeytinyağının cilde faydaları nelerdir? Zeytinyağının mideye faydaları nelerdir? Aç karnına zeytinyağı içmek mideye zarar verir mi?

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor

Zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı neye iyi gelir? Zeytinyağının saça faydaları nelerdir? Zeytinyağının cilde faydaları nelerdir? Zeytinyağının mideye faydaları nelerdir? Aç karnına zeytinyağı içmek mideye zarar verir mi? Zeytinyağı saça nasıl uygulanır? Yüzyıllardır mucizevi etkileriyle şifa kaynağı olarak kullanılan zeytinyağı sofraların vazgeçilmezi olarak baş köşede yerini almıştır. Zeytinyağı içeriğinde doymuş yağ, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vb. çoklu doymamış bileşenlerden meydana gelmektedir. Fakat zeytinyağında bulunan yağ asidi, oleik asit denilen ve toplam yağ içeriğinin %73’ünü meydana getiren tekli bir yağdır. Sızma zeytinyağı en yüksek düzeyde oleik asit ve antioksidan polifenol içerir. Bu sebeple diğer bitkisel yağlara göre daha sağlıklıdır. Sağlıklı olmasının yanında çok fazla kaloriye de sahiptir. Bu sebeple sağlık için makul oranda tüketilmelidir. Zeytinyağı, zeytin ağaçlarındaki zeytin tanelerinden elde edilen bitkisel bir yağdır. Doğanın mucizesi zeytinyağı karaciğeri temizler, sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda cildi güzelleştirir, saç bakımına olumlu etkileriyle bilinir, diyabete iyi gelir, kan basıncını düzenler ve stresi azaltması gibi daha birçok yararı vardır. Bunların dışında zeytinyağı kolesterol dengenizi korur. Meme çatlaklarına iyi gelir, meme kanseri riskini azaltır. Zeytinyağı sağlıklı yağlardan olduğu için her gün tüketilmelidir. Fakat miktarı doğru belirlenmelidir. İşte zeytinyağının faydaları…

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

- Zeytinyağı cildi nemlendirir ve cilde esneklik katar

- Hamilelik döneminde zeytinyağıyla yapılan masaj çatlakları önler

- Cildi pürüzsüz hale getirir

- Saç bakımında kullanılır

- Ayakta oluşan şişliklere masaj yapılarak uygulandığında şişlikleri giderir

- Tırnakları güçlendirir

- Kurumuş veya çatlamış dudağına sürülen zeytinyağı, dudakları nemlendirir

- Zeytinyağlı sabun saçları onarır

- Emzirme döneminde göğüste oluşan çatlak tedavisinde kullanılır

- Bebeklerde görülen konak ve pişik tedavisinde kullanılır

- Güneş yanıklarında cildi rahatlatmak için kullanılır

- Derideki boyaları çıkarmak için kullanılır

- Zeytinyağı ile sivrisinek ısırıklarından kurtulmak mümkündür

Karaciğeri Temizler

Karaciğer tüm vücudumuzu temizlemekte görevlidir.

Vücudumuza giren toksinleri karaciğer salgılarıyla temizler.

Zeytinyağı da karaciğerin fonksiyonunun artmasına yardımcı olur.

Sindirimi Düzenler

Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerir. Bu da sindirim sisteminizi düzenler ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Günde bir yemek kaşığı oranında zeytinyağı tüketmeniz durumunda sindirim sisteminiz düzenlenecektir. Kabızlık yaşıyorsanız bu soruna çözüm olacaktır.

Metabolizmayı Hızlandırır

Zeytinyağı çocuklarda beyin gelişimini, kemik yapısını ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yaşlı bireyler içinse çok faydalı bir vitamin olan, E vitamini kaynağıdır.

Zeytinyağı tüketmeniz metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenizi sağlar.

Her gün zeytinyağlı salata tüketmeniz ve bunu öğün haline getirmeniz durumunda formunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

Kemikleri Güçlendirir

Zeytin, yüksek oranda kalsiyum içerir. Kalsiyum kemiklerin yapı taşıdır.

Bitkisel yağ olan zeytinyağı kemikleri güçlendirir ve korur.

Zeytinyağı mineral bakımından da zengindir onun bu etkisi kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.

Cildi Korur

Zeytinyağı içerisinde yüksek oranda E vitamini bulundurur ve bu vitamin cildi rüzgâr, güneş ışınları vb. dış etkenlerden korur.

İlaveten zeytinyağı son derece iyi bir nemlendirici özelliğe sahiptir.

İçeriğinde bulunan E vitamini ile cildi akneden, iltihaplanmadan, cilt kanserinden korumaktadır.

Topuklarda oluşan çatlarında tedavisinde kullanılabilir.

Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir. Güzelleştirir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Makyaj malzemelerine karşın cildi kimyasallara karşı korur.

Saç Bakımında İnanılmaz Faydalıdır

Zeytinyağı saç bakımına da faydalıdır. Birçok saç bakım ürünlerinin içeriğinde zeytinyağı mevcuttur. Ancak evde çözüm olarak, zeytinyağını saçınıza duştan önce 15-20 dakika bekletirseniz saç dökülmesini azaltır ve canlı gözükmesini sağlar.

Diyabete İyi Gelir

Zeytinyağı, kan şekeri seviyesini düşürür. Diyabet hastaları için insülin görevi görür ve sorunlara pozitif etki sağlar.

Kan Basıncını Düzenler

Kan basıncını düzenler ve bu da tansiyonunuzun normal seviyede olmasını sağlar.

Stresi Azaltır

Günde bir miktar zeytinyağı tüketmek, yorucu ve stresli hissettiğiniz zamanlarda size destek sağlayacaktır.

Zeytinyağı aynı zamanda vücudunuzun enerjisini korur ve size canlılık katar.

Sabah kahvaltınızda zeytin tabağına bir miktarda zeytinyağı döküp baharatlarla damak zevkinize göre tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Kilo Verdirir

Uzmanlar, zeytinyağında olan tekli doymamış yağlardan kilo almanın zor olduğunu söylemişlerdir. Zeytinyağıyla ilgili yapılan araştırmalar, kilo verme amaçlı kullanılmasında olumlu neticeleri olduğunu ortaya koymuştur.

Sindirim Sistemine Yararlıdır

Zeytinyağının sindirim sistemine destek olduğu bilinmektedir. Bağırsak hareketlerini iyileştirmek ve sindirim sistemini temizlemek amacıyla tıbbi bir yağ olarak kullanılmaktadır.

Kalp Sağlığında Etkilidir

Doğal zeytinyağı yüzde 70 oranında tekli doymamış yağ asidi içerir. Sonuç olarak, kandaki kolesterol birikimini ve kalp problemlerini azaltır.

Enflamasyonu Engeller

Zeytinyağı, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar niteliklere sahip fenoller bakımından zengindir. Sonuç olarak zeytinyağının kullanımı patojenik bakterilerin büyümesini önlemeye yardımcı olarak iltihabı hafifletir.

Kolesterol Düzeyini Azaltır

LDL kolesterol, pulmoner kalp rahatsızlıkları ve kalp krizi riskini artıran kötü bir kolesterol çeşididir. Yaklaşık 40 antioksidan kimyasal açısından zengin sızma zeytinyağı, LDL kolesterolün oksidasyon tesirlerini azaltmaya destek olur. Bununla birlikte HDL kolesterol düzeylerini de artırır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Antioksidanlar nazarında zengin olan zeytinyağı, insan bedeninin doğal yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır. Doğal bitkisel terapide ve kozmetik ürünlerde kullanılan bu yağ, cilde doğal parlak bir görünüm vermektedir.

Kanser Karşı Savaşır

Zeytinyağının insan bedenini kanserli büyümeye, bilhassa da bağırsak kanserine karşı koruduğu söylenmektedir.

Hücre Duvarlarını Kuvvetlendirir

Zeytinyağı içeriğinde daha güçlü hücre duvarlarının meydana gelmesine yardımcı olan polifenoller bulundurmaktadır. Aynı zamanda, çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı sizleri koruyan arter duvarlarının elastikiyetini artırmaktadır.

Meme Kanserini Engeller

Son zamanlar yapılan bir araştırma, zeytinyağının mühim bir bileşeni olan hidroksitirosolün, postmenopozal kadınlarda oluşabilecek meme kanserini engellemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Hipertansiyondan Korur

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, nitrik, nitrat ve doymamış yağ bakımından zengin gıdalardan meydana gelen bir Akdeniz diyetinin sizleri hipertansiyondan koruyabileceğini göstermektedir.

ZEYTİNYAĞININ MİDEYE FAYDALARI NELERDİR?

- Zeytinyağı içmenin mideye faydaları şu şekilde sıralanır;

- Mide yağ asidi dengelenir.

- Ağrı ve yanmaların hafiflemesine yardımcıdır.

- Mide yaraları sonucu oluşan hasarlı dokuların yenilenmesini sağlar.

- Mide ve sindirim yollarını rahatlatır.

- Zeytinyağından alınan enerji ile gün içinde yağ yakımı yaşanır.

- Enfeksiyonların önlenmesinde öncüdür.

AÇ KARNINANA ZEYTİNYAĞI İÇMEK MİDEYE ZARAR VERİR Mİ?

Aç karna tüketilen 1 çorba kaşığı zeytinyağı oldukça faydalıdır ve mide problemlerini azaltmak için bu şekilde tüketilebilir.

Aç karnınıza tüketeceğiniz zeytinyağı, midesi hassas olanların direkt olarak yağ yutma konusunda sorun yaşaması dışında bir yan etkisi ya da zararı yoktur.

Aksine aç karna zeytinyağı içmenin, düzenli kullanımda etkili sonuçları olduğu görülür.

Bunlar arasında reflü ve gastrit problemi olanlar, aç karna zeytinyağı içerek midesini rahatlatabilir.

Ayrıca ülser oluşumunda midede yaşanan tahribatın önlenmesinde doğal bir savaşçıdır.

Tüketilen her şeyde olduğu gibi zeytinyağının da tüketimi gereğinden fazla olursa zararlı olabilir.

Mide hassas bir organdır, günlük aç karnına 1 çorba kaşığından fazla tüketilmemesi önerilir.

ZEYTİNYAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Kepeği Yok Eder

Kepek sorunu günümüzde milyonlarca insanın yaşadığı bir sorundur. Zeytinyağı ve limon suyu karışımı ise bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Eşit miktarda limon suyu ve zeytinyağı karıştırılır, ardından ise masaj şeklinde saçlara uygulanır. 20 dakika bekletilir ve şampuan yardımıyla saçlar yıkanır.

Köklerin Güçlenip, Parlaklaşmasını Sağlar

Zeytinyağı, A vitamini, E vitamini ve antioksidan açısından son derece zengindir. Bu yüzden her hafta en az 1 kez masaj şeklinde saçlara uygulanması; çok daha güçlü ve parlak saçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Bu işlemi, yaklaşık olarak 2-3 ay boyunca tekrarladığınızda ne kadar faydalı bir işlem yaptığınızın farkına varacaksınızdır.

Kolay Şekil Almasını Sağlar

Zeytinyağı, yalnızca mutfaklarda yemeklere lezzet katan bir tüketim ürünü değildir. Banyolarda da saçları beslemektedir.

Saçların şekil alması, birbirinden farklı nedenlere bağlıdır. Kırılma, dış etkenler, hava şartları ve saçın yağ oranı bu nedenlerin temelinde yer almaktadır.

Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yapmak, tüm bu sorunları ortadan kaldırır ve çok kolay bir biçimde şekil almasını sağlar, fön çekmek daha da kolaylaşır.

Daha Hızlı Uzamasını Sağlar

Saçların uzama hızı daha çok genetik özelliklere bağlıdır. Fakat dış etkenlerin de bu noktada önemi büyüktür.

Zeytinyağı, saçların uzamasını hızlandıran bir tüketim ürünüdür. Fakat uzatırken tüketim ürünü olarak değil, saç bakım ürünü olarak kullanılabilir.

Kuru ve yeteri miktarda beslenmeyen saçlara çözüm üretmek adına yarım çay bardağı zeytinyağıyla saça masaj yapıp; 30 dakika boyunca yıkamadan bekletmek nem oranını dengeleyecek ve saç köklerini besleyecektir. Dolayısıyla saçların uzaması da hızlanacaktır.

Parlaklığı Artırır

Eğer sık bir şekilde fön çekiliyorsa; ya da düzleştirici gibi ısı teması varsa saçların matlaşması daha çabuk meydana gelecektir. Bu durumda saçlar sadece matlaşmaz, aynı zamanda cansızlaşır ve dolgun görünmez. Bu da ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, tamamen bakımsız bir görünüm sunar. Zeytinyağı kullanarak saçlarınıza uygulayacağınız masaj, saç parlaklığını da son derece artıracaktır.

Saç Derisini Güçlendirir

Saç bakımı ne kadar önemliyse, saç derisi bakımı da bir o kadar önemlidir. Çünkü saç, deriye bağlıdır. Bu yüzden herhangi bir saç probleminde ilk olarak deri kontrol edilir ve problemin ne olduğu bulunur.

Saç derisinin nemli tutulması, kepek ve diğer olumsuz durumlardan uzak tutulması saç problemlerini yüksek oranda giderecektir.

Zeytinyağı da bu noktada en faydalı doğal çözümdür. Saç derisine yapacağınız zeytinyağı masajıyla çok daha güçlü bir deriye sahip olabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI SAÇA NASIL UYGULANIR?

Zeytinyağının saça uygulanması ve masajıyla ilgili birtakım detaylar vardır. Bu detaylar; en kaliteli şekilde bakım yapıp, en hızlı sonuca ulaşabilmeniz için dikkat edilmesi gereken detaylardır.

- İlk olarak saçınızı taramalısınız.

- Tarama işleminden sonra zeytinyağı sürme işlemine geçmeniz gerekmektedir.

- Bu noktada saçlara soğuk uygulaması önerilmez. Mikrodalga fırında ılıtabilirsiniz. (Kesinlikle kızdırma gibi yöntemlere başvurmamalısınız.)

- Eldivenle saçlarınıza zeytinyağını iyice yedirip masaj yapmalısınız. Masaj işlemi bittikten sonra; tekrardan zeytinyağına tarağı batırıp saçınızı taramalısınız. Burada köke temas etmek önemlidir. O yüzden baskılı bir şekilde yapmak daha faydalı olacaktır.

- Ortalama olarak 20-30 dakika bekletmeli ve sonrasında yıkayıp durulamalısınız.

ZEYTİNYAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

- Güneşin zararlı etkileriyle birlikte meydana gelen lekeleri ortadan kaldırır.

- Cildi yumuşatır.

- Sivilce tedavisine doğal çözümdür.

- Makyaj kalıntılarını temizler.

- Gözaltı şişliklerini azaltır.

- Gözeneklerin tıkanma sorununu ortadan kaldırır.

- Nemlendirme özelliği vardır.

- Dudak kuruluğuna doğal çözümdür.

- Ayakların dinlenmesini ve ter probleminin ortadan kalkmasını sağlar.

- Erken yaşlanmayı yok eder.

- Cilt kanserine yol açabilen ışınların etkilerini azaltır.

ZEYTİNYAĞININ ZARARLARI NELERDİR?

- Zeytinyağı yağlı ciltlerde ya da dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında kullanıma uygun değildir. Ayrıca bebeklerde de kullanılması önerilmemektedir. İlerleyen dönemlerde egzamaya neden olabilir.

- Çok fazla tüketilirse kilo alımına neden olur.

- Yüksek ısıda kolay yanar. Kızartma yapmadan önce yandığını fark ederseniz kesinlikle kullanmayın.

- Çok fazla miktarda zeytinyağı tüketimi safra kesesinde taş oluşumuna ya da tıkanmaya neden olabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER