Türkiye 41'inci sırada yer aldı

Dünyada ülkelerin inovasyon performansını ölçen ve 132 ülkenin yarıştığı Küresel İnovasyon Endeksi’nde Türkiye, 41’inci sıraya yerleşti.

Türkiye 41'inci sırada yer aldı

2021 yılında 14'üncüsü yayınlanan Küresel İnovasyon Endeksi (GII) raporunda 132 ülke ekonomisinin yıllık performansının değerlendirmesi yapıldı. 2021 Küresel İnovasyon Endeksi, Birleşmiş Milletler’in (BM) İsviçre merkezli uzman kuruluşu Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından, “KOVİD-19 Krizinde İnovasyonu Sürdürmek” ana temasıyla çevrim içi olarak düzenlenen dünya lansmanıyla birlikte açıklandı. 

Yayınlanan endeks raporunda Türkiye, 132 ülke arasında Geçtiğimiz yıla göre 10 sıra yukarı yükselerek ilk 50 ülke arasına giren Türkiye  38,3 inovasyon puanı ile 41. sırada yer aldı.Türkiye, en fazla yükselişe geçen ülkeler arasında 2. sırada yer aldı. Türkiye ayrıca orta-üst gelir grubu ülkeler grubunda da 4’üncü sıraya çıktı. Gelir grubu sıralamasına göre, Türkiye’nin önünde Çin, Bulgaristan ve Malezya yer aldı. Çin ise geçtiğimiz yıl yakaladığı artış trendini koruyarak 12'ince sıraya yükseldi. 

Yayınlanan rapora göre Türkiye'nin bir üstünde 39,9 ile Polonya, bir altında ise 37,3 puan ile Hırvatistan yer alıyor.

TÜRKİYE GRUP ORTALMALARINI ÜZERİNDE PERFORMANS SERGİLEDİ

Türkiye, ülkeler arasında 7 ana bileşen altısında, grup ortalamalarının üzerinde performans gösterdi. Türkiye’nin en iyi performans gösterdiği bileşen ise “İnsan Sermayesi ve Araştırma” konusu oldu. Bu bileşenlerle birlikte Türkiye, 26. sıralamada yer alırken “Yaratıcı Çıktılar” bileşeninde ise 35’inci sırada kendisine yer buldu. Raporda, İstanbul ve Ankara’nın önde gelen iki bilim ve teknoloji birleşimine ev sahipliği yaptığı da belirtildi.

İstanbul’un iki basamak yükselişle dünyadaki en iyi bilim ve teknoloji birleşimleri arasında 49. sırada yer aldığı ifade edildi. Küresel İnovasyon Endeksi’nin açıklandığı lansmanda, bu yıl ilk kez Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile raporun kurumsal partneri; 61 ihracatçı birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne de yer verildi.

TÜRKİYE'NİN SIRALAMASININ İYİLEŞTİRMESİ HEDEFLENİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, inovasyon ekosistemlerinin temel dinamiklerine değinerek yeni stratejiler, reformlar ve programlarla Küresel Yenilik Endeksinde Türkiye'nin sıralamasını daha da iyileştirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

TÜRKİYE EN İYİ SIRALAMAYI ELDE ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuşmasında şunları kaydetti:

''Türkiye, pandemi sırasında acil durum önlemlerinin bir parçası olarak inovasyonu teşvik etmek için farklı girişimleri hızla harekete geçirdi. Politika tedbirlerimiz ve odaklandığımız alanlar, düzenleyici çerçeve, altyapı, yatırım ortamı, insan kaynağı ve uluslararası iş birlikleri oldu. Bu alanlar, Küresel Yenilik Endeksi'nin kilit bileşenleri ile de tutarlı oldu. Nihayetinde şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz en iyi sıralamayı elde ettik. Amacımız hem daha yüksek sıralara çıkabilmek hem de inovasyon ekosistemimizi sürdürülebilir şekilde geliştirmek. Özellikle endeksi, inovasyon performansımızın iyileştirilmesinde çok etkili bir araç olarak görüyoruz. Endeks öncelikle, ülkemize, temel göstergeler aracılığıyla ve her yıl inovasyon performansımızı analiz etmek için standart bir yol sağlıyor. Ayrıca, inovasyon ekosistemimizin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyuyor ve geliştirebileceğimiz alanlara yönelik gerçekleştireceğimiz yapısal reformlara zemin hazırlıyor.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER