Türkiye’de bu sezon turizmden ne kadar gelir elde edildi?

Merkez Bankasının açıkladığı Ödemeler Dengesi Raporunda, turizm sektörünün ilk yarıdaki verileri de paylaşıldı.

Türkiye’de bu sezon turizmden ne kadar gelir elde edildi?

Merkez Bankası tarafından açıklanan yılın ilk yarısına ait ödemeler dengesi raporu, Türkiye’nin turizm geliri anlamında hedefin uzağında olduğunu gösterdi.

Merkez Bankasının raporuna göre Türkiye; ocak-şubat-mart dönemini kapsayan ilk çeyrekte 2 milyar 48 milyon dolar, nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte ise 2 milyar 531 milyon dolar turizm geliri elde etti.

İlk ayda elde edilen turizm gelirinin toplamı 4 milyar 579 milyon olurken, bu tutarın 482 milyon dolar yurt dışında yaşayan vatandaşlardan elde edildi.

Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başı harcaması yabancılarda 687 dolar, yurt dışında yaşayan vatandaşlarda ise 728 dolar olarak hesaplandı.

Türkiye, 6,3 milyonu birinci çeyrek, 10,5 milyonu ise ikinci çeyrekte olmak üzere ilk yarıda toplam 16,9 milyon ziyaretçi geldi.

Hedefin uzağında

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2021 yılı turizm geliri hedefinin 20 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Bu hedefe ulaşılabilmesi için Türkiye’nin yılın geri kalanında 15 milyar 421 milyon dolar turizm geliri elde etmesi gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER