Alanya'da dip temizliği yapıldı

Alanya Belediyesi ve Alanya Rotary Kulübü tarafından denizlerin temizliğine dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından beri düzenlenen Dip Temiz Tertemiz etkinliğinin bu yıl 8.’si gerçekleştirildi.

Alanya'da dip temizliği yapıldı

Kızılkule ve Alanya Tersanesi önünde gerçekleştirilen 8. Alanya Dip Temiz Tertemiz Etkinliğine, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Rotary Kulübü Üyeleri, Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Çapa, Alanya Surf Team, Suda Arama Kurtarma Derneği (SKUT), Antalya Sea Leon Diving Centre, Dolphin Dive, Alanya Rotarak Üyeleri ve Mavi Bayraklı Tesislerin temsilcileri katıldı. Sıfır atık mavi projesi kapsamında desteklenen bir çalışma ile beraber, denizlerin temizliğine dikkat çekmek için bir farkındalık oluşturma amacı ile 8. kez düzenlenen etkinliğe, yoğun bir katılım gerçekleşti. Etkinlik kapsamında toplam 19 dalgıç ile dip taraması gerçekleştirildi, 38 kg atık açığa çıkarıldı. Alanya Tersanesi önünde ve çevresinde dip taraması yapan ekiplerin deniz dibinden çıkarttıkları atıklar sörfçüler ve Alanya Belediyesi Wasteddin Atık Alım Teknesi yardımı ile toplandı.

HER YIL 6.5 MİLYON ÇÖP BİRİKİYOR

Düzenlenen etkinlik sonucunda Alanya Belediyesi ve Alanya Rotary Kulübü tarafından yapılan ortak açıklamada deniz çöplerinin yüzde 60-80’ini plastik çöplerin oluşturduğu, okyanus ve denizlerde ise yaklaşık 100 ile 150 milyon ton çöpün yüzdüğünün tahmin edildiği belirtildi. Buna her yıl 6,5 milyon ton çöp eklendiği de vurgulandı. Bu sebeple Alanya Belediyesi ve Alanya Rotary Kulübü tarafından uzun yıllardır devam eden dip temiz etkinliği ile deniz içi canlı hayatının devamlılığının sağlanması ve deniz temizliğinin önemine dikkat çekilmek isteniyor. Yapılan açıklamada denizlerde milyonlarca canlının plastik yiyerek açlığa maruz kaldığı ve besin yetersizliğinden öldüğü, plastik yiyen deniz canlılarını ise insanların tüketip vücutlarında toksin madde birikmesine neden olduğu bilgilerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER