Başkan Yenialp'ten öneri

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenilap, kaçak tütün ve makaron piyasada büyümeye devam ederken mücadelenin her geçen gün daha da arttığını belirtti. Kaçakçılığın Türkiye çapında yılda 70 milyar TL vergi kaybına sebep olduğunu belirten Yenialp, önlem için bir takım önerilerde bulundu.

Başkan Yenialp'ten öneri

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenilap, kaçakçılığın her geçen gün gündemde daha çok yer almaya başladığını ve özellikle turizmin beşiği Antalya için kaçak ve sahte ürünlerle mücadelenin hem misafirlere verilen güven hem de yerel halkın toplumsal güvenliği ile esnafın ekonomik istikrarı için çok kritik bir konu olduğunu vurguladı. Alkol ve tütün ürünlerine dair yapılan mücadele de kolluk kuvvetlerinin çalışmaları da Antalya’nın kaçakla mücadelede kararlılığını ortaya koyduğunu belirten Yenialp, “Özellikle makaron, doldurulmuş makaron ve kaçak sarmalık tütün ürünlerine dair yakalama sayılarındaki artış göze çarpıyor. Haziran ayında Döşemealtı ilçesinde 106 bin makaron ile 180 kilogram kaçak ele geçirilmişti” dedi.

MÜCADELE CEZALARIN UYGULANMASI İLE DESTEKLENEBİLİR

Tüm çabalara rağmen tütün ve tütün ürünleri kaçakçılığının Türkiye çapında ulaştığı boyutun devlete yılda 70 milyar TL vergi kaybı olduğuna değinen Yenilap, “İzinsiz tütün ticareti için öngörülen hapis cezasının uygulanması, yasadışı tütün ürünü üretim teçhizatlarının internet ortamında satışının engellenmesi ve yasa dışı ticarette kullanılan araçların müsadere edilmesi yönünde yapılacak mevzuat değişiklikleri ile bu alanda önemli kazanımlar sağlamak mümkün” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER