Sivilceye iyi gelen bitkiler

En büyük cilt problemlerinden biri sivilcedir. Sivilce tedavisinde kozmetik ürünlerden verim alamıyor doğal şeyler denemek istiyorsanız. Sivilceye iyi gelen bitkiler. Hepsini sizin için araştırdık...

Sivilceye iyi gelen bitkiler

Akne cilt problemlerinin başında gelen, oldukça can sıkıcı bir sorundur. Yediklerimiz, kirli hava, gün içerisinde maruz kaldığımız stres vs. gibi durumlar ciltte akne oluşumunu tetikler. Sivilce tedavisinde doğal yollardan faydalanmak istiyor ama ne yapacağınız bilemiyorsanız, sivilceye hangi bitkiler iyi gelir? Sizler için araştırdık.

SİVİLCEYE İYİ GELEN BİTKİLER

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir sivilce tedavisinde bitkilerin etkisini ve kullanım şeklini merak edenler için alttı.

Günümüzde akne tedavisinde kullanılan etkin pek çok tıbbi tedavi olmasına rağmen, aknenin kronik seyri nedeniyle daha etkili ve güvenilir tedavi yöntemleri hala araştırılıyor. Bu yöntemlerden özellikle bitkisel tedavi dediğimiz fitoterapi daha çok tercih ediliyor.

Çay ağacı yağı, aloe vera, yeşil çay ve resveratrol başta olmak üzere bitkisel tedavilerin anti-enflamatuvar, anti-bakteriyel, anti-androjenik ve sebosüpresif etkileri sayesinde akne gelişiminde rol oynayan tüm basamaklarda etkili olduklarına dair çeşitli çalışmalar mevcut.

Tabii bitkisel tedavilerin akne tedavisindeki etkinliğini ve güvenilirliğini ortaya koymak için kanıt düzeyi yüksek çalışmalara ihtiyaç var.

Sivilce İçin Bitkisel Çözüm Fayda Sağlar Mı?

Bitkisel tedaviler daha iyi hasta toleransı, uzun kullanım öyküsü, daha az yan etki ve görece daha ucuz olma gibi avantajları nedeniyle giderek daha çok yaygınlaşıyor. Akne tedavisinde olduğu kadar hastalığın önlenmesinde ve kullanılan tıbbi tedavilerin yan etkilerinin giderilmesinde de yaygın olarak kullanılıyor.

Bileşimlerine göre çok sayıda aktif içeriği bir arada bulundurdukları için farklı etkileri birlikte bulundurma avantajına sahipler. Tıbbi tedavilere ek olarak kullanılabilirler.

Çay Ağacı Yağının Faydaları

https://img.cdn.haber365.com.tr/uploads/images/image/tSHzz31c4s5kF6RfktUMBLzc2uX6fYQg-body.jpg
 

Çay ağacı yağı 100 yağ bileşeni içerir. Akne tedavisindeki etkinliği anti-bakteriyel ve anti-enflamatuvar etkisine bağlanır. Çeşitli araştırmalar, çay ağacı yağı ürünlerinin uygulanmasının hafif ila orta şiddette aknesi olanlarda hem enflamatuvar (iltahaplanma) hem de non-enflamatuvar lezyonların sayını azalttığını gösterir.

Bildirilen yan etkileri ise diğer topikal tedaviler ile benzerlik gösterir. Ülkemizde çay ağacı yağı içeren yüz yıkama jelleri mevcut. Akne tedavisinde tıbbi tedavilere ek olarak veya akne oluşumu önlemek amacıyla kullanılabilir

Aloe Vera’nın Sivilceler Üzerinde Etkisi

https://img.cdn.haber365.com.tr/uploads/images/image/AwtywUtUSOyzYatGtU0yvcN3lCDTopGa-body.jpg
 

Çay ağacı yağı dışında aloe vera, yeşil çay ve bazı deniz yosunu türleri de akne tedavisinde etkilidir. Özellikle yeşil çayın sebum salgısının azaltılmasında ve akne tedavisinde faydalı olabileceğine ilişkin yayınlar mevcuttur.

Ayrıca cadı fındığı, fesleğen yağları, copaiba yağı, linoleik asit, limon, portakal, pettigrain, balkabağı, ardıç, lavanta, paçuli, sandal ağacı, sardunya, kına çiceği, ekmek ağacı, havlıcan ve Sophora flavescens (sofora)’nın da akne tedavisinde kullanılabileceği öne sürülüyor.

Öte yandan amaranth, arnica, kuşkonmaz, huş ağacı, nergis, kırlangıçotu, iffetli ağaç, kişniş, jojoba yağı, labrador çayı, neem, çam, kavak, ravent, sabun otu, ısırgan otu ve zerdeçal gibi akne tedavisinde araştırılan çok sayıda başka bitkisel tedaviler de mevcuttur ve bu listeye her geçen gün yenileri eklenmektedir.

Bilinçsiz Kullanım Zarara Neden Olabilir

Tıbbi tedaviler ile kombine olarak, kontrollü kullanılmaları sivilce tedavisini desteklerken, fitoterapi adı altında uygunsuz ve denetimsiz ürünlerin kullanımı sivilce çıkışını artırabileceği gibi egzama ve cilt lekesi başta olmak üzere pek çok yan etkiye neden olabilir.

Aktif madde içermeyen bitkisel takviyeler olabildiği gibi arsenik, cıva veya kurşun gibi etiketli olmayan toksinleri içeren bitkisel tedaviler de olabilir. Doğru ürünü seçip kullanmak son derece önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER