Kilo vermeyi zorlaştıran hatalar

Kilo vermek isteyen birçok kişi, yediklerine ve içtiklerine dikkat ettiklerini ancak su içse bile yaradığını söyler. Ancak diyet yaparken yaptıkları hatalar yüzünden kilo almaya devam ettiklerinin farkına varmazlar. Sizin için araştırdık kilo vermeyi zorlaştıran hatalar…

Kilo vermeyi zorlaştıran hatalar

Hazır ve tempolu yaşantımızın en büyük etkilerini istemsizce aldığımız kilolarda görüyoruz. Sonrasında bu kilolardan kurtulmak için diyet yapıyor, yaptığımız diyetten de verim alamayıp demoralize oluyoruz. Peki neden kilo veremiyoruz? Merak edenler için kilo vermeyi zorlaştıran hataları sıraladık.

Azığımızdan geçen her lokmayı bilinçli tüketmek gerektiğini belirten Diyetisyen ve Fitoterapi Uzmanı Buket Ertaş, farkında olmadan yapılan küçük hataların günistenmeyen sonuçlara neden olabileceğini anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

KİLO VERMEYİ ZORLAŞTIRAN HATALAR

Ana Yemek Yerine Atıştırmalık Tüketmek

Gün içinde atıştırılan kuruyemiş ve meyveler, sağlıklı barlar ve diğer ara öğün alternatiflerinin sandığımız kadar masum olmadığına dikkat çeken Diyetisyen ve Fitoterapi Uzmanı Buket Ertaş, şu bilgileri verdi: ‘Acıktıysanız ve bir şeyler atıştırıyorsanız, genellikle porsiyon kontrolü sağlamak çok zorlaşır. Bu durum da küçük hacimlerde büyük kaloriler almamıza neden olabilir.

Bunun yanında ana öğünlerin tamimiyle iptal edilip ara öğünlerle bir düzen kurmak çok yanlıştır. Ara öğün ve atıştırmalıkların, öğün aralarında ihtiyaç halinde ve miktar ayarlaması yapılarak tüketilmesi gereken yiyecek veya içecekler olduğu unutulmamalı.’

Su Yerine Çay ve Kahve İçmek

Gerek kilo vermeye çalışırken gerekse diyet yaparken, en az yenilen besinler kadar önemli bir başka unsur da yeterli su içmek. Dolayısıyla yeterli su içmemek de bu süreçte önemli hatalardan birini oluşturuyor. Özellikle su yerine çay ve kahve tüketiminin de önemli bir hata olduğunun altını çizen Uzm. Dyt. Buket Ertaş, ‘Çay ve kahve diüretik dediğimiz içeceklerdendir.

Yani vücuttan su kaybına neden olur. Aslında sanılanın aksine vücudun su depolarına katkı sağlamaz. Susuzluğunuzu çay ve kahve içerek gideriyorsanız su kaybettiğinizi unutmayın’ dedi.

Hafta Sonu Kaçamaklarına Göz Yummak

Diyet sırasında yapılan uygulamalardan biri de kendini ödüllendirme. Bu yöntemin toplumda çokça kullanılmasına karşın doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Uzm. Dyt. Buket Ertaş, ‘Hafta içi kişinin kendine eziyet edercesine diyet yapıp hafta sonu yediği her şeyi kendine hak görmesi hem metabolizmanın bozulmasına hem de sağlığın bozulmasına sebep olabilmektedir’ diye konuştu.

Akşam Sofraya Çok Aç Oturmak

‘Güneş battıktan sonra insan metabolizması da dinlenme moduna geçer, sindirim yavaşlar, hareketin de azalmasıyla alınan her kalorinin dönüşü muhteşem olur’ diyen Uzm. Dyt. Buket Ertaş, şöyle devam etti: ‘Güne artık sağlıklı beslenmeyle başlayacağım fikriyle başlayıp, sağlıklı beslenmenin aç kalmayla doğru orantılı olduğu yanılgısına düşüyorsanız akşam bilinçsizce aldığınız kaloriler başınıza dert olabilir.

Herkesin sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi için alması gereken bir kalori var. Gündüz bu ihtiyaçlarımızı karşılamazsak vücut bunu akşam tamamlamak zorunda kalır. Halsizlik başlar, kan şekeri düşer ve gece acıkmaları meydana gelir. Günlük enerji ihtiyacımızı gündüz aç kalmadan karşılarsak, yani gün içine dağılımını mantıklı şekilde yaparsak gece gıda tüketimimiz daha az olacaktır. Dolayısıyla kilo kaybımız da kolaylaşacaktır.’

Protein Tüketiminin Kilo Yapmayacağını Düşünmek

Kilo verme döneminde genellikle sorumlu olarak karbonhidratların seçildiğini belirten Uzm. Dyt. Buket Ertaş, ‘Makro besinlerimiz temelde 3 gruba ayrılır: karbonhidrat, protein, yağ. Her ne kadar tek suçlu olarak karbonhidratlar görülse de aslında 1 porsiyon karbonhidrat ve proteinin kalorileri birbirine eşittir. Ayrıca protein kaynaklarından aldığımız yağ ise cabasıdır. Her ne kadar proteinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olsa da gereğinden fazla tüketmenin de kilo aldıracağı unutulmamalı’ şeklinde konuştu.

İçeceklerdeki Kaloriyi Düşünmemek

Kilo kaybı hedefinin olduğu dönemlerde genelde yenilenlerle ilgilenirken içilenlere pek dikkat edilmiyor. Bu durumun da kilo verme sürecinde en çok yapılan hatalardan biri olduğuna işaret eden Uzm. Dyt. Buket Ertaş, ‘Sütlü, kremalı, şuruplu kahveler bunların en güzel örneğidir. Öğün geçiştirmek adına yemek yemeyip, aromalı bir kahve içmek aslında kendinize yaptığınız bir kötülük. Ayrıca kefir, süt, maden suyu gibi sağlıklı olarak düşündüğümüz ara öğün alternatiflerinin de aromalılarından uzak durmak gerekli. Meyveli ve şeker ilaveli içecekler hem kan şekerinin hızlı yükselmesine hem de kilo artışına sebep olacaktır.’

Light Ürünlere Geçip Tüketimi Artırmak

Diyete başlayan çoğu kişinin önce mutfak alışverişi yaptıklarını ifade eden Uzm. Dyt. Buket Ertaş, sözlerine şöyle devam etti: ‘Aslında sağlıklı alternatiflere yönelmek ve alışverişi bu yönde gerçekleştirmek doğru bir davranış. Ancak, diyette ‘light’ gibi ibareleri barındıran yiyeceklerin daha sağlıklı veya kalorisiz olduğu düşüncesi yanlıştır.

Bu düşünceyle tüketimleri artırmak da kaçınılmaz olarak kiloyu getirecektir. Unutulmamalıdır ki, miktarını ayarladığınız sürece herhangi bir gıdanın light versiyonlarına geçilmesine gerek yoktur. Sağlıklı bir diyet alışverişinde light ürünler yerine taze sebze, meyvelere ağırlık verilmesini öneririm.’

‘Hep ya da Hiç’ Yaklaşımı

Çoğu insanın kilo vermeye karar verdikten sonra diyetinden birçok gıdayı çıkarmak gibi bir hataya kapıldığına dikkat çeken Uzm. Dyt. Buket Ertaş şu bilgileri verdi: ‘Gereğinden fazla sert diyetler kişinin bir süre sonra kararından vazgeçmesine ve eski alışkanlıklarına daha keskin şekilde dönmesine neden olur. Yapılacak en iyi şey, kilo artışına sebep olabilecek alışkanlıkları belirleyip, çok sevilen, tüketilmediğinde mutsuzluk yaratan gıdaları diyetisyen kontrolünde sık olmamak koşuluyla tüketmek olacaktır.’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER