'AGC 2022 Yılı Medya Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu

AGC'nin 2022 yılı Medya Başarı Ödülleri töreni, görkemi ile katılımcıları adeta büyüledi. Ulusal medyadan Fuat Kozluklu, Deniz Zeyrek ve Coşkun Aral’ın Alanya basını ile buluştuğu görkemli törende, önemli mesajlar verildi

'AGC 2022 Yılı Medya Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) 2022 Medya Başarı Ödülleri, Cumhuriyetin 100’üncü yılı ve AGC’nin 30’uncu kuruluş yılına yakışır bir törenle sahiplerini buldu. AGC’nin 2022 Yılı Medya Başarı Ödülleri törenine, Antalya Valisi Hulusi Şahin, İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Alanya Kaymakam vekili Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Alanya Üniversite Rektörü Mesut Güner, Alanya İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Direk, TGK Genel Başkan vekili ve Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Sefa Özdemir, AGF Yönetim Kurulunu üyesi cemiyeti başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, AGC üyeleri, aileleri ve yaklaşık 500 davetli katıldı. Cemiyetin görkemli töreninde onur konuğu olarak ise ulusal basından Fuat Kozluklu, Deniz Zeyrek ve Coşkun Aral yer aldı. Lonicera Otel’de yemekli kokteyl eşliğinde yapılan törende Alanya’nın sevilen sanatçısı Cüneyt Güzel de canlı performansı ile geceye renk kattı. Seda Ertuğrul’un sunuculuğunu yaptığı tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, AGC Başkanı ve AGF Genel Başkanı Gaye Coşkun’un açılış konuşması ile sürdü.

‘ÇOK DEĞERLİ ÖNEMLİ BİR KURULUŞ’

Gecenin açılış konuşmasını yapan Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun, Akdeniz’de bulunan gazetecilerin sorunlarına ve gecenin önemine değindi. Coşkun, “Bugün heyecanlıyız çünkü Cumhuriyet’imizin 100. Yılında 30. Yaş günümüzü kutluyor olmak gurur verici. Öncelikle Cemiyetimizin 30. Yılda geçmişten bugüne kadar emeği geçen tüm meslektaşlarıma, büyüklerime ve Alanya’da medya sektörü için mücadele edene emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 30 yıl tek başına olmadı, hep birlikte emeklerimizle oldu: Bugün medya zor günlerden geçiyor. Özellikle dezenformasyon adı altında çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. İnternet yasasını umutla bekliyorduk. Ama uygulamalarda henüz istediğimize ulaşamadık. Yönetmeliklerde ve uygulamalarda bizim için biraz esnemeye ihtiyaç var” dedi.

‘VALİMİZİN İLK DEMECİ MEDYAYA BİLGİ VERİLMESİ HUSUSUNDAYDI’

Coşkun konuşmasının devamında, “Alanya Gazeteciler Cemiyeti 30 yaşında çok başarılı, Türkiye’ye de örnek STK’lardan birisi. Bu süreçte bize destek veren çok değerli medya dostları, Alanya’dan STK’lar ve iş insanları var. 30 Yılda bir mesleki mücadele verirken güçlü kalabilmek kolay olmuyor bu yüzden destek verenlere teşekkür ediyorum. Sayın valim buradayken bir konunun daha altını çizmek istiyorum. Tüm ilçe başkanlarımın şikayeti kendi bölgelerinde açıklama alma konusunda sıkıntı yaşıyorlardı. Sayın valimiz Antalya’ya ilk geldiğinde ilk demeci medyaya bilgi verilmesi hususundaydı. Yöneticilere bir özgürlük tanıdı. Diliyorum tüm Akdeniz tüm Türkiye’de yaşanan bu soruna da Antalya örnek olur. Sayın valimizin bu kararı tüm Türkiye’ye yayılır. Çünkü arkadaşlarımızın bu konuda istek ve sıkıntıları var”  ifadelerine yer verdi.

‘İNSANLARIN DEĞİŞİMİ VE DÖNÜŞÜMÜ YAPILMALI’

TGK Genel Başkan vekili ve KGC Başkanı Sefa Özdemir ise ödül töreninde yaptığı konuşmasında, basın sektörünün sorunlarından bahsetti. Özdemir, “Biz tıklanma ve içerik gibi konularla sitelerimizin değerlendirilip destekte bulunulmasını bekliyoruz ve gazetelerimiz üzülerek belirteyim ki yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Elbette ki gelişmenin ve teknolojinin karşısında duracak değiliz. Buna ne kadar üzülüyor olsak ta hepimizin yaşayacağı bir gerçek ama altyapısı hazırlanmadan bu sektörde çalışan insanların değişim ve dönüşümü yapılmadıkça, eğitimi ilerlemediği sürece bu durumum bizleri sıkıntıya sokmaktadır. Televizyonlarımızın yayın problemleri vardır. Gazetelerimizin baskıyla ilgili, internet sitelerimizin ise altyapısıyla ilgili sorunlar vardır” açıklamasında bulundu.

‘BASIN BİR GÜÇ, OKUL, ÖNCÜDÜR’

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise açıklamasında, “Öncelikle Alanya Gazeteciler Cemiyetimizin Kuruluşunun 30. Yılını kutluyor, bu güzel gecede ödül alan tüm basın mensubu arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Büyük Önder Atatürk, ‘Basın, bir milletin ortak sesidir. Basın, başlı başına bir güç, bir okul, bir öncüdür sözü basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu ortaya koymaktadır. Sizler de bu bilinç ve sorumlulukla büyük gayretle ile görevinizi icra ediyor, halkımızın bilgilendirilmesi adına gecenizi gündüzünüze katarak çalışıyorsunuz. Toplum yararına yaptığınız bu zorlu ve önemli görev için göstermiş olduğunuz mücadeleden ve özveriden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

‘HALK İLE ARAMIZDA KÖPRÜ OLUŞTURUYORSUNUZ’

Bizler yerel yöneticiler olarak eğitimden sağlığa spordan sosyal yaşama kadar pek çok konuda halkımıza hizmet ederken vatandaşlarımızla aramızda köprü oluşturan siz değerli basın mensupları da bu hizmetlerimizin duyurulması ve halkımızın bilgilendirilmesi konusunda önemli birer rol oynuyorsunuz. Alanya Gazeteciler Cemiyeti de 30 yıldır bu sektörün paydaşlarını bir araya getiren ve bu şehre çok şey katmış bir kuruluş olarak ülkemizin en önemli ve en değerli kuruluşlarının başında geliyor. Alanya’mızın köklü sivil toplum örgütlerinden olan Alanya Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Cemiyet Başkanımız Sayın Gaye Coşkun hanımefendiyi, yönetimi ve üyelerini, aynı zamanda kuruluşundan bugüne cemiyette görev alan, hizmet eden herkese emek ve çalışmalarından dolayı kutluyorum Ödül alan gazeteci dostlarımızı bir kez daha kutluyor, hepinize çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘ANTALYA YEREL GAZETECİLİĞİN GÜÇLÜ OLDUĞU BİR ŞEHİR’

Antalya Valisi Hulusi Şahin, gazetecilerin çok önemli ve kritik bir görev yaptığına değindi. Halkın haber alma özgürlüğünün yanı sıra medyanın 4’üncü bir kuvvet olarak ortaya çıktığını söyledi. Bu noktada basının temel ilkeleri olan meslek etiğinin önemli bir etken olarak karşımıza çıktığını söyleyen Vali Şahin şunları kaydetti: “Elinizdeki güç basit bir güç değil. Dolayısıyla bu yüzden basın meslek ilkelerine uymak çok önemli. Bunu da meslek içi mekanizmalarla yapmak lazım. Burada da cemiyetler çok önemli bir yer tutuyor” diye konuştu.

‘TÜM DÜNYAYI AVUCUMUZUN İÇİNDE TUTUYORUZ’

Antalya’da yerel gazeteciliğin güçlü bir yer tuttuğunu söyleyerek, şehirde bulunan iki gazeteciler cemiyetinin de güzel işlere imza attığını kaydetti. Vali Şahin;, “Bu dijital köyde, dünyanın diğer ucunda olan bir olayı saniyede görüyoruz. Tüm dünyayı avucumuzun içinde tutuyoruz. Bunun getirdiği büyük avantajlar olduğu gibi önemli riskler de var. Bu riskleri hep birlikte yönetmemiz lazım” dedi.

‘ALANYA 30 YAŞINDA BİR CEMİYETE SAHİP’

Fuat Kozluklu, Deniz Zeyrek ve Coşkun Aral da törende gazetecilik mesleğin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Fuat Kozluklu açıklamasında, “42 yıl oldu mesleğe başlayalı, yerel medyadan bir ödül almak içinden geldiğim meslekten bir meslek örgütünden ödül almak gerçekten çok sıra dışı değerli ve anlamlı. Barbaros Hayrettin beyi saygıyla anıyorum. Cemiyetin kurulmasındaki öncü isim olmasından dolayı. Onun da sayesinde 30 yaşında bir cemiyete kavuştu Alanya. Alanya’nın tarihine tanıklık eden tüm meslektaşlarımı kutluyorum. Gaye Coşkun hanımefendi beni bu ödüle layık gördüğünüz için de teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

‘GAZETECİLİK BİZİM ŞEREFİMİZDİR’

Basın özgürlüğüyle ilgili konuşan Deniz Zeyrek şunları söyledi; “Gazetecileri, gazete örgütlerine güvenmelerini tavsiye ediyorum. Devletin gazetecilik ile ilgili en önemli görevi budur. Fikir ve basın özgürlüklerine saygı duyulmalıdır. Gazetecilerin işine saygı duyulmalıdır. Gazetecilerin kendi içerisindeki denetim mekanizmasının kendi içerisindeki yanlışları çürükleri ayıklamaya bir kenara koymaya yeterli olduğunu fark etmeliler. Bizim tek bir görevimiz var halkın haber alma hakkını sağlamak. Gazze’de yaşananları Alanya halkına duyurabilmek. Bunun dışında herhangi bir kaygımız yok. Şunu unutmayın, gazetecilik biterse o ülkedeki demokrasi alabileceği en büyük yarayı alır. Gazetecilik bizim şerefimizdir, onurumuzdur.”

‘AGC BİZİ DAVET EDEREK ONURLANDIRDI’

Alanya’da yaşadığı anısından bahseden Coşkun Aral ise şu ifadeleri kullandı; “Alanya’da güzelliklerin yanı sıra gastronomi ile ilgili belgeseller yaptım. Bu bölge hakikaten dünyanın en zengin tarım arazisi ve hayvancılığın en iyi yapılacağı coğrafya. Antalya bu işi başarıyla evrensel ölçeklerde yapıyor. Türkiye içinde yaşadığımız dönemde yaşanan krizler arkadaşlarımızın zaman zaman yaptığı haberlerde sorgulanmasına neden oluyor. Ben 50 yılı geçen meslek hayatımda en zor dönemeçteyim diyebilirim. Çok arkadaşım yaptıkları haberlerde, Türkiye’nin kaderini belirleyecek, dünyanın kaderini belirleyecek haberlerinden sonra başlarına gelenleri biliyoruz ve görüyoruz. En önemlisi İsrail’in Filistin topraklarında yaptığı katliam. Az önce baktım 46 gazeteci hayatını kaybetmiş bunun benzerlerini ben 80’li yıllarda yaşamıştım. Yaptığımız meslek çok kutsal bir meslektir aramızda siyasi farklar olabilir bu ülke bize bir emanettir. İyi ki varsınız diyorum. Ben tekrar Alanya Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkür ediyorum ve biz gazetecilerin davet etmekle bizi onurlandırdıklarını ifade ediyorum.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNE KAVUŞTU

Konuşmaların ardından, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Televizyon dalında onur ödülünü Fuat Kozluklu’ya verdi. Gazete dalında Deniz Zeyrek’e ödülünü ALKÜ Rektörü Ahmet Kenan Türkdoğan verdi. Coşkun Aral’ın Fotoğraf Onur Ödülü’nü AGC Başkanı Gaye Coşkun taktim etti. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel konuklara ipek kozası tablosu hediye ederken Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise tropikal meyve sepeti hediye etti.

2022 YILI MEDYA BAŞARI ÖDÜLLERİ

AGC 2022 Medya Başarı Ödüllerinde ‘Yılın Gazetecisi’ ödülünü ise şu isimler aldı; “Gazete haberi ile ödül kazanan Mehmet Al’ın ödülünü Alanya Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mesut Güner, Gazete haberi jüri özel ödülünü kazanan İbrahim Akdağ’ın ödülünü TGK Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Gazete Röportajı Jüri Özel Ödülünü Asiye Araz’a İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Direk, Gazete Sayfa Tasarımı ödülünü Gizem Çetinkaya’ya Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Arif Dizdaroğlu, Gazete Reklam Tasarımı’nda Büşra Taşar’ın ödülünü Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Dijital Medya köşe yazısı ile Ayhan Çetinkaya’ya ödülünü Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Dijital Medya Fotoğraf dalında Mert Cantürk’ün ödülünü Coşkun Aral, Televizyon haberi ile Servet Sipahioğlu’na ödülünü Fuat Kozluklu, Montaj, kurgu ve jenerik dalında Işıl Fatma Arslan’a ödülünü Türk Alman Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu,  Televizyon spor programı dalında Uğur Veysel Okşar’ın ödülünü İyi Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya verdi. Arıkan Yılmaz Dim özel ödülünü ise Fadıl Kösedağ’a, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nihat Mazmanoğlu teslim etti. Geceye katkılarından dolayı Lonicera Oteller Grubu adına Uğur Sipahioğlu’na, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e, Antalya Büyükşehir Belediyesi adına Erkan Demirci’ye plaket verildi. Ödül kazanan gazetecilere bu yılda hediye çeklerini veren Alanyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Paşaoğlu’na katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

BÜYÜK GECEDE POSTA MEDYA 4 ÖDÜL ALDI

AGC 2022 Medya Başarı Ödüllerinde, Alanya Posta Medya’ya da 4 ödül geldi. Gazete Köşe yazısı ile Mehmet Dikici’nin ödülünü Deniz Zeyrek’ten, Gazete Röportajı ile Özlem Kaygusuz’un ödülünü Erkan Demirci’den, Televizyon Kültür Programı dalında Raşit Raşitoğlu’na ödülünü Coşkun Aral’dan, Spikerlik dalında Özlem Kaygusuz’a ödülünü Fuat Kozluklu’dan aldı.
‘GENÇ KALEMLER’ ÖDÜL ALDI

Alanya Kaymakamlığı, İlçe Milli eğitim Müdürlüğü ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti iş birliğinde hazırlanan Genç Kalemler projesinde, İlkokul dalında Ela Durmaz, Ortaokul Şiir Dalında Ecrin Duru Kale, Ortaokul Kompozisyon Dalında Nimet Ela Ersek, lise kompozisyon dalında Nagehan Yılmaz, lise şiir dalında ise Gülperi Yücel adlı 5 öğrenciye ödülünü Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz takdim etti. Ödül töreninin ardından müzik dinletisi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle gece sona erdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
1
1 - 7 ay Önce

1

SIRADAKİ HABER