Alanya'da barınma sorunu yaşayan üniversite öğrencilerine KYK şoku

Alanya’da öğrencilerin giderek büyüyen barınma sorununa bir de KYK yurtlarına yapılan zamlar eklendi

Alanya'da barınma sorunu yaşayan üniversite öğrencilerine KYK şoku

Alanya'da yüksek ev kiralarından dolayı barınma sıkıntısı çeken öğrencilere bir kötü haber de KYK'dan geldi. 6 tipte yurt türü olan KYK, yurt ücretlerine zam yaptı. Yurtlarda konaklamak isteyen öğrenciler, Genel Müdürlüğün belirlediği tarihler arasında başvuru yapabiliyor. Gelen son bilgiye göre öğrencilerin konakladığı KYK yurt ücretlerine yüzde 15 ila yüzde 25 arasında zam yapıldı. İşte KYK yurt ücretlerinde son durum..

YÜZDE 15 - YÜZDE 25 ARASINDA ZAM YAPILDI
Kredi Yurt Kurumu, yurt ücretlerine yüzde 15 ila yüzde 25 arasında zam yaptı. Yurt ücretlerinin yanı sıra, öğrencilerden tek seferliğine alınan güvence bedeli de arttırıldı.

GÜVENCE BEDELİ DE ARTTIRILDI
Öğrencilerin kayıt yatırdıklarında ödedikleri güvence bedeli de bu kapsamda arttırıldı. 2019 - 2020 döneminde 200 TL olan yurt ücreti 230 TL'ye çıkartılırken, 273 TL olan güvence bedeli, 547 TL oldu.

KYK YURT ÜCRETLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
KYK yurtlarında konaklayan öğrenciler, kaldıkları odaya ve yurda göre farklı ücretler ödeyebiliyor. KYK yurt ücretlerini etkileyen faktörler arasında yurdun konumu, binanın durumu, odanın sayısı ve öğrencilerin yararlanabileceği alanlar etkili oluyor.

KYK 2019 - 2020 YURT ÜCRETLERİ
KYK yurtlarında konaklayan öğrenciler, 2019 - 2020 döneminde yurtlara şu ücretleri ödemekteydi:

KYK YURT BAŞVURULARI BAŞLADI MI?
KYK yurt başvuruları ile ilgili henüz Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Geçen yıl yurt başvuruları Ağustos ayında başlamıştı. Salgın sebebiyle bu yıl başvuruların bu ay içerisinde alınması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER