Alanya standı ilgi gördü

Antalya Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Fuarı’nda ANMEY standı yoğun ilgi çekti. Özel ürünleri işe dikkat çeken ANMEY birçok ticari bağlantı kurdu.

Alanya standı ilgi gördü

Antalya Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Fuarı, yaş meyve sebze ihracatçısı firmaların yanı sıra ambalaj, lojistik, depolama, makine ve teknoloji firmaları ile müşterilerini Antalya ANFAŞ EXPO Center'da buluşturdu.  

Fuarın açılış töreninin ardından Antalya Valisi Hulusi Şahin Akdeniz, Bat Akdeniz, Ege, Uludağ İhracatçılar Birliği , ATSO ve ATB Başkanlar stantları gezdi. 

HEDEF 150 MİLYON DOLAR

Fuarı düzenleyen şirketin Genel Müdürü Murat Özer geçen sene fuarda katılımcı olarak 49 firma yer alırken bu sene ise alt katılımcılarla sayının 140'ı bulduğunu kaydetti.
Yaş sebze ve meyve ihracatının "bacasız endüstri" olduğunun altını çizen Özer, "Yaş sebze ve meyve Türkiye ihracatında büyük önem arz eden bir alan. Bu sene fuarda yaklaşık 100-150 milyon dolar civarında bir ihracat hacminin gerçekleşmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

TARIMINDA BAŞKENTİYİZ

Katılımcılara hitap eden Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Antalya'nın turizm kadar bir tarım kenti olduğunu ve yaş meyve sebze ticaretinin bölge ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. 

ÜRÜN YELPAZEMİZ GELİŞMELİ

Antlaya Ticaret Borsası (ATB)  Başkanı Ali Çandır, “Sadece domates üreterek tarımı daha ileriye götüremeyiz. Yükte hafif pahada ağır ürünlere evirilmemiz gerekiyor. Özellikle tarıma hammadde, yarı mamül ürünler üretmenin yollarını bulmalıyız. Bu networkler bizi dünya piyasasına açacak. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Antalya ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ve 44 ülkeden katılımcıların yer aldığı fuar konuşan Antalya
Vali Hulusi Şahin, tarımın kritik öneme sahip bir sektör olduğu söyledi.
Salgın, deprem, savaş, çatışma ve iklim krizinin en fazla sofraları etkilediğini belirten Şahin, "Yaşananlar, tarım yok ise paranızın bir anlam ifade etmediğini gösterdi. Artık tarım bir ticari meta konusu olmaktan çıktı, bir milli güvenlik konusu halini aldı. Suyun yüzde 70'i tarım süreçlerinde kullanılmakta ve iklim değişikliğinin en fazla tarım etkileniyor”Dedi. 

ALANYA’YI ANMEY TEMSİL ETTİ

Fuarda Alanya’nın ilk tropikal meyve paketleme tesisi olan MÜSİAD Alanya’nın sosyal sorumluluk projesi ANMEY’de yer aldı. Avokado başta olmak üzere tropikal ürünlerin ebatlama, paketleme işleminin yapıldı ANMEY standını ziyaretçilerin ilgisini çekti. 

ANMEY Global Tarım Müdü Erkan Keklik’in bizzat katıldığı fuarda üretim ve pazarlama sistemi ile ilgi çeken ANMEY, Baltık ülkeleri başta olmak üzere özel ürünleri ihraç ederek Alanya be ülke ekonomisine katma değer sağlıyor. 

ANMEY , bu yıl için toplam avokado ihracatını 300 ton olarak hedefliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
1
1 - 5 ay Önce

1

SIRADAKİ HABER