Diyabet hastalığı cinsel hayatı etkiliyor

Son rakamlara göre Türkiye’de 7 milyonu aşkın diyabet hastası bulunmakta. Uzmanlar, şeker hastalığının hem sinir hem de damar hasarına neden olarak özellikle erkeklerin cinsel hayatını olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Diyabet hastalığı cinsel hayatı etkiliyor

Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, diyabet hastalığının uzun yıllar boyunca kontrol edilmemesinin cinsel sorunları beraberinde getireceğini belirtti.

‘DİYABETLİ ERKEKLERDE SERTLEŞME SORUNU GÖRÜLME OLASILIĞI ÜÇ KAT DAHA FAZLA’

Üro-Androloji Uzmanı Hattat, sertleşme sorununun ilerleyen şeker hastalığıyla ortaya çıkabildiği gibi bazı hastalarda da ilk belirtisi olabileceğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

‘Şeker hastalığında yaygın olarak gördüğümüz damar ve sinir hasarları, idrar yolunda ve vajinada enfeksiyonların artması, bütün bunların yanı sıra psikolojik olarak da hastanın olumsuz etkilenmesi, cinsel ilişkide sorunlara yol açabiliyor. Diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu normal erkeklere göre daha erken dönemlerde ortaya çıkıyor. Diyabet tanısı konulduktan yaklaşık 10 yıl sonra hastaların yarısında sertleşme sorunu görülüyor. Yani şeker hastası olan erkeklerin yaklaşık yarısı sertleşme problemi de yaşıyor. Ek olarak, diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu görülme olasılığı normal erkeklere göre üç kat daha fazla. Diyabetin özellikle nöropati ve mikro anjiyopati döneminde cinsel sorunlar sıklıkla görülüyor. Bu dönemlerde yani meninin mesaneye doğru geri kaçması ve dışarı sıvı çıkışının görülmemesi durumu yanı sıra sertleşme sorunu da sık görülüyor.’

'ANA FAKTÖR DAMAR SORUNLARI'

Hattat, erkeklerde şeker hastalığının hem sinir hem de damar hasarına neden olarak ilk önce sertleşme fonksiyonlarını bozduğunu belirterek, ‘Bu hastalıkta hem büyük damarlar hem de penise kan taşıyan daha küçük damarlar etkileniyor. Sertleşme fonksiyonunun gerçekleşmesinde en önemli rol damar yapısında. Bu nedenle damar sorunları sertleşme problemine yol açan ana faktördür. Damar yapısında arterioskleroz denilen ve damar sertliği olarak da bilinen problem penise giden kan akımının azalmasının en büyük nedenidir. Sigara içmek, yüksek kolesterol seviyeleri ve şeker hastalığı arterioskleroza yol açarak sertleşme sorunun oluşmasına katkıda bulunur. Buna ek olarak, sertleşme işlevinde yer alan sinirlerin de hasar görmesi erkeklerin yüzde 50 ile yüzde 70’ini sertleşme bozukluğuna yatkın hale getiriyor’ ifadelerini kullandı.

'PROSTAT ENFEKSİYONU RİSKİ ÇOĞALIYOR'

Şeker hastalığında sertleşme probleminin yanı sıra orgazm hissinde azalma, haz alamama, mesaneye doğru geri boşalma veya ya da boşalma sorunları da görülebileceğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Hattat, ‘Tüm bunların yanında idrar yolu enfeksiyonu riski arttığından, prostat enfeksiyonu riski de çoğalıyor. Bunlar da idrar sorunları ve dolaylı olarak cinsel problemlere yol açıyor. Bu nedenle şeker hastalığı olan erkeklerin kan şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları kalp-damar ve beyin sistemi kadar cinsel fonksiyonlarına da yardımcı oluyor. Sertleşme kusuru ile birlikte olabilen ve yine şeker hastalarında sık görülebilen bir hastalık da 'Peyroni hastalığı'. Bu hastalıkta penis sertleşmeye başladığında peniste eğrilme/bükülme, ağrı olabiliyor. Bir süre sonra peyroni hastalarında da sertleşme kusuru ortaya çıkabiliyor. Bu hastalarda ilk önce ilaç tedavisi ve ESWT şok dalga tedavisi deniyoruz’ diye konuştu.

'KADINLARDA ENFEKSİYONA YOL AÇIYOR'

Şeker hastalığının kadınların cinsel sağlığı üzerinde yarattığı en önemli etkinin ise enfeksiyonlara yol açması olduğunu aktaran Prof. Dr. Hattat tedaviye dair önemli önerilerde bulunarak konuşmasını şöyle tamamladı:

‘Vajinal enfeksiyonlar ve üriner sistem enfeksiyonlarına özellikle kan şekerinin yüksek olduğu dönemlerde daha sık rastlıyoruz. Bir diğer önemli sorun da vajinal kuruluktur. Nöropati bazı kadınlarda vajinal kayganlığı bozuyor bu da cinsel ilişkiyi ağrılı kılıyor ve isteği azaltıyor. Hastanın kendisini sürekli yorgun ve halsiz hissetmesi de cinsel aktiviteyi zorlaştırıyor. Cinsel fonksiyon sorunu bir kere tespit edildikten sonra çeşitli muayeneler ve testlerle sorunun gerçek sebebi yani psikolojik kökenli mi yoksa fiziksel kökenli mi olduğu bulunabiliyor. Doğru tedavi yapabilmek için önce doğru tanı koymak gerekir. Daha sonra sorunun sebebine ve derecesine bağlı olarak gerek organik faktörleri düzeltiyoruz gerekse psikolojik destek ile şeker hastalığının yarattığı stres ve olumsuzlukları ortadan kaldırıyoruz.’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER