Karın bölgesinde geçmeyen şişkinliği ciddiye alın

Karın bölgenizde sürekli şişlik meydana geliyor, diyet yapıyor olmanıza rağmen göbeğiniz yerinde duruyorsa, hazımsızlık ve kabız problemleri yaşıyorsanız bunun nedeni ‘İrritabl barsak sendromu’ yani hassas bağırsak sendromu olabilir. Peki, hassas bağırsak sendromunu neden kaynaklanmaktadır? İşte detaylar...

Karın bölgesinde geçmeyen şişkinliği ciddiye alın

Başta stres olmak üzere birçok durumun bu hastalığı tetiklediğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Meral Kayahan huzursuz bağırsak sendromuna dair önemli bilgiler paylaştı. İşte detaylar…

PSİKOSOMATİK BİR HASTALIKLTIR

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Meral Kayahan, “İrritabl barsak sendromu, sık görülen kronik bir hastalıktır. Görülme sıklığı erişkinlerde yüzde 15-20’lere kadar çıkabilir.

Çalışan kesimde oldukça sık rastlanmakta, bağırsak hastalıkları içinde doktora en sık müracaat edilen rahatsızlıkların başında gelir. En önemli belirtisi dışkılama alışkanlığının değişmesidir.

Zaman zaman kabızlık ve ishal periyodları, karın ağrısı, dolgunluk, şişkinlik hissi, geğirme, mide de yanma, ekşime gibi hazımsızlık şikayetleridir. Hiçbir zaman kanlı dışkılama olmaz. Bu, psikosomatik bir hastalık olup, organik veya biyolojik herhangi bir nedeni yoktur. Hastanın yaşam süresini kısaltmaz, hayatı tehdit etmez ama yaşam kalitesini bozar,” şeklinde konuştu.

FİZİKSEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın gelişiminde en önemli nedenler arasında stres, artmış korkular, panik ataklar, çalışma ya da günlük hayatın içerisinde karşılaşılan problemlerle baş edememek gibi durumların geldiğini dile getiren Dr. Kayahan, konuşmasına u şekilde devam etti:

“Beyin ile vücudumuz arasındaki ilişki birçok örnekle net bir şekilde ortaya konabilir. Anksiyeteye neden olan bir durum ile karşı karşıya kalındığından (iş yeri stresi, yarışma, imtihan) birçok kişide emosyonel ve fiziksel bir cevap meydana gelir. Kişi bu esnada emosyonel olarak korku, Anksiyete (iç sıkıntısı),stres veya şüphe hissedebilir. Fiziksel olarak ise terleme, çarpıntı, nefes darlığı, adale gerginliği, karın ağrısı gelişebilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER