ABD’li yetkililer, çocuklara zarar verdiği gerekçesiyle Instagram’a soruşturma başlattı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bulunan bazı eyaletler Instagram’a soruşturma başlatıyor. Haberlere göre yetkililer sosyal medya platformunun çocuklara zararlı olup olmadığını inceleyecek.

ABD’li yetkililer, çocuklara zarar verdiği gerekçesiyle Instagram’a soruşturma başlattı

Hem demokrat hem de cumhuriyetçilerden oluşan bir grup ABD eyaleti, çocuklara zarar verip vermediğini ve tüketici koruma yasalarını çiğneyip çiğnemediğini belirlemek için popüler sosyal medya platformu Instagram’ı ve çatı şirketi Meta’yı (eski adıyla Facebook) inceleme kararı aldı.

Bu karar, geçtiğimiz aylarda eski bir Facebook çalışanının yaptığı açıklamalardan sonra geldi. Frances Haugen isimli muhbir, yaptığı açıklamalarda Instagram’ın çocukların zihinsel sağlığına zarar verdiğini ve bunu bile bile çocukları hedef alan içeriklere yer verdiğini ifade etmişti.

Soruşturmayı duyuran Massachusetts Başsavcısı Maurey Healey, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide, “Facebook, yeni adıyla Meta; Instagram’ın gençler arasında depresyon, yemek yeme bozuklukları ve intiharlara yol açtığının farkında. Bu yüzden herhangi bir yasanın çiğnenip çiğnenmediğini araştıracağız ve kötüye kullanımı tamamen sonlandıracağız” ifadelerini kullandı.

Perşembe günü bir Meta sözcüsü ise yaptığı açıklamalarda, şirkete ait platformların çocuklar için sağlıksız olduğu iddialarını reddetti.

Nebraska Başsavcısı Letitia James de yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Instagram gibi sosyal medya platformları çok tehlikeli. Bu platformlar, çocuklarda ve gençlerde hem fiziksel hem zihinsel zarara neden oluyor.”

Instagram, çocuklarda hem fiziksel hem zihinsel sorunlara neden oluyor

Meta iddiaları yalanlıyor: Çocuklara her zaman destek olduk

Meta tarafından yapılan başka bir açıklamada da yine iddialar reddedildi: “Bu suçlamalar tamamen yanlıştır. Gençlerin ve çocukların; çevrimiçi zorbalık, intihar, yemek yeme bozuklukları gibi birçok konuda yanında olduk ve bu sorunlarla mücadele eden insanları destekleme konusuna öncülük eden bir şirket olduk.”

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER